O przemocy rówieśniczej, hejcie, cyberzagrożeniach i odpowiedzialności prawnej rozmawiała pruszkowska profilaktyk.
O tym, jak ważna jest profilaktyka rozpropagowana wśród dzieci i młodzieży najlepiej wiedzą przedstawiciele instytucji, które na co dzień zajmują się problemami uczniów szkół ponadpodstawowych. Spotkania poświęcone tematyce przemocy rówieśniczej, hejcie i cyberzagrożeniach są organizowane w poszczególnych placówkach.
Podczas spotkania z młodzieżą zostały poruszone kwestie między innymi przemocy wśród dzieci i młodzieży. Nasza profilaktyk podczas spotkań wskazywała na odpowiedzialność prawną za popełniane przez młodzież wykroczenia oraz przestępstwa.
Policjantka przypomniała słuchaczom, że w sieci nikt nie jest anonimowy, a informacje tam zamieszczane mogą być wykorzystane przez innych w różnych celach. Prosiła o rozwagę i ostrożność podczas kontaktu z osobami poznanymi przez internet, wysyłania im zdjęć czy danych o sobie. Poruszono trudne zagadnienia i pojęcia takie jak: cyberstalking, trollowanie, flaming, seksting czy grooming. Każde zostało odpowiednio omówione, a za nim konkretne przykłady. Przykłady zachowań prezentowane przez niestety niektórą młodzież. Widać było, że konkretne przykłady przemawiają najbardziej i docierają do słuchaczy. Informacja o odpowiedzialności za poszczególny czyn karalny również przemawiała do słuchaczy.
Policjantka mówiła również o konieczności reagowania na sytuacje krzywdzenia kogoś w sieci, a także przekazała informacje o osobach i instytucjach, które udzielają pomocy w tym zakresie. Uczniowie dowiedzieli się, że nękanie, zastraszanie czy szantażowanie innej osoby za pośrednictwem sieci jest złamaniem prawa.
Przekazano numery telefonów, gdzie zarówno młodzi ludzie, jak i ich rodzice, mogą szukać wsparcia.
Zakładki z odpowiednimi numerami mają służyć w momencie kiedy zajdzie taka konieczność.
Przedstawicielka KPP w Pruszkowie również przekazali informacje odnośnie możliwości kontaktu z przedstawicielami Zespołu ds. Nieletnich i Patologii KPP w Pruszkowie, czy w sytuacjach niecierpiących zwłoki z Dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie.
Projekt realizowany jest w ramach zadania pn. „Bezpieczne przejścia dla pieszych w Powiecie Pruszkowskim inwestycja w infrastrukturę oraz w edukację mieszkańców - edycja 2023” dofinansowanego ze środków „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024"
podkom. Edyta Bednarczyk