O przemocy rówieśniczej i odpowiedzialności prawnej z uczniami rozmawiali przedstawiciele instytucji zajmujących się problematyką młodzieży na terenie powiatu pruszkowskiego.
O tym, jak ważna jest profilaktyka rozpropagowana wśród dzieci i młodzieży najlepiej wiedzą przedstawiciele instytucji, które na co dzień zajmują się problemami uczniów szkół ponadpodstawowych. Spotkania poświęcone tematyce przemocy rówieśniczej i odpowiedzialności prawnej są organizowane w poszczególnych placówkach. Oprócz uczniów takie spotkanie zostało zorganizowane również dla rodziców.
Podczas ostatniego takiego spotkania, które odbyło się w jednej ze szkół w Pruszkowie z inicjatywy Mazowieckiego Kuratorium Oświaty zostały poruszone kwestie przemocy wśród dzieci i młodzieży. Rodzice usłyszeli, co powoduje takie zachowania i jak im przeciwdziałać. Prelegenci podczas spotkania wskazywali na odpowiedzialność prawną za popełniane przez dzieci wykroczenia oraz przestępstwa. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciel Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Pani Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pruszkowie oraz profilaktyk z Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie.
Pani Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej wyjaśniła, jak bardzo ważna jest rola zrozumienia i wsparcia psychologicznego, poczucia bezpieczeństwa oraz ochrona przed patologicznym wpływem codziennych sytuacji, w których może znaleźć się młody człowiek, zarówno w szkole, jak i poza nią. Przekazano również adresy i numery telefonów, gdzie zarówno młodzi ludzie, jak i ich rodzice, mogą szukać wsparcia.
Z racji kolejnego spotkania z inną grupą wiekową młodzieży pochylono się również nad innym problemem jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa osób korzystających z przejazdów na tzw. „aplikację” i zwrócenie uwagi na najważniejsze kwestie związane ze zminimalizowaniem ryzyka w tego typu sytuacjach.
Istotnym jej elementem jest film, który został stworzony na potrzeby kampanii społecznej pod hasłem: „Świadomość”, w którym wystąpiły policjantki służące w Oddziale Prewencji Policji w Warszawie. Każda funkcjonariuszka wskazuje w powyższym filmie na co należy zwrócić uwagę przy korzystaniu z przewozów „na aplikację”:
- pamiętaj, by sprawdzić, czy pojazd posiada właściwe oznakowanie,
- zanim wsiądziesz, upewnij się, że to samochód wskazany w aplikacji,
- nie zapomnij sprawdzić, czy kierowca jest tym samym co wskazany w aplikacji ,
- warto udostępnić trasę przejazdu osobie zaufanej,
- nie bój się poprosić o zmniejszenie temperatury, ta może wywołać u ciebie senność, możesz też sama uchylić szybę,
- nie masz obowiązku odpowiadać na pytania kierowcy, przez cały czas możesz prowadzić rozmowę telefoniczną ze znajomą,
- pamiętaj, że na każdym etapie możesz zrezygnować z usługi przewozu,
- w razie zagrożenia, nie zastanawiaj się zatelefonuj pod nr alarmowy 112.
Taki film został wyświetlony młodzieży uczestniczącej w spotkaniu i jako uczestnicząca w spotkaniu, odnoszę wrażenie, że został przez Nich dobrze odebrany.
Mam nadzieję, że zachowania reprezentowane przez funkcjonariuszki policji na odtworzonym filmie zostaną wdrożone w życie w momencie korzystania z przejazdów przez młodzież na tzw.:”aplikację”.
asp.szt. Edyta Bednarczyk