Filofobia czyli strach przed miłością. Czym jest i jak ją pokonać?

Mogłoby się wydawać, że każdy z nas chciałby się zakochać. W końcu dla wielu z nas, jest to uczucie wyczekiwane, radosne, unoszące i dające nadzieję. Jednak istnieją ludzie, którzy panicznie boją się kochać i bycia w związku z drugą osobą. Przeraża ich myśl przechodzenia przez kolejne etapy miłości w związku, nie potrafią zaufać drugiej osobie, a motylki w brzuchu to uczucie, które te osoby rani, a nie cieszy. Dla wielu z nas taki strach jest nie do pomyślenia. Jednak filofobia istnieje i dotyka coraz większą część społeczeństwa. Czym jest? Jakie ma objawy? Jak radzić sobie ze strachem przed miłością? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule. Życzymy miłej lektury.

Co to jest filofobia?

Filofobia to termin pochodzący z połączenia dwóch greckich słów. Filos (ukochany) i phobos (strach). Jednak w literaturze psychologicznej pojawił się dopiero w latach 70 ubiegłego wieku. Oznacza strach przed miłością, byciem kimś w związku, czy emocjonalnym zaangażowaniem. Osoby cierpiące na to zaburzenie towarzyszy paniczny strach przed zakochaniem się, bliskością z innymi. Za wszelką cenę unikają trwałych relacji, a nawet okazji do ich zawierania. Nieleczone prowadzi do życia w całkowitej samotności.

Przyczyny filofobii

Jak w przypadku innych fobii, u podstaw filofobii leżą przyczyny behawioralne, które biorą się z wydarzeń i doświadczeń z przeszłości. Wśród przyczyn można wymienić:

  • odbieranie relacji miłosnych jako czegoś nieczystego (łączy się to z wyznaniami religijnymi),
  • złe doświadczenie w relacjach uczuciowych, takich jak: zdrada, opuszczenie,
  • doświadczenie częstych kłótni między rodzicami,
  • niskie poczucie własnej wartości,
  • depresja,
  • strach przed stosunkiem seksualnym (strach przed zbliżeniem się do drugiej osoby),
  • brak zaufania, niechęć do ludzi.

Przyczyn filofobii najczęściej doszukuje się w dzieciństwie. Na wystąpienie tego zaburzenia szczególnie narażone są osoby, które w dzieciństwie nie doświadczyły wystarczającej ilości miłości ze strony rodziców. Mając zaburzony obraz tego uczucia, nic dziwnego, że nie chcą wchodzić w związki. Obawiają się bowiem, że i w nich nie dostaną wystarczającej ilości ciepła. Najnowsze badania wykazują, że filofobia może być również dziedziczona.

Filofobia często objawia się również u ludzi, którzy zmagają się z lękiem przed odrzuceniem. Osoby takie rezygnują z jakichkolwiek prób związania się z kimś, aby uniknąć potencjalnego zranienia.

Jeśli interesują Cię artykuły na temat fobii, zaburzeń i chorób psychicznych, to koniecznie zajrzyj na https://StrefaMysli.pl, gdzie znajdziesz nie tylko świetne publikacje, ale również pomoc psychologiczną.

Objawy filofobii

Najczęstszymi objawami występującymi u osób chorych na to zaburzenie są:

  • tłumienie uczuć wewnętrznych,
  • niechęć do nawiązywania głębszych relacji z innymi,
  • unikanie miejsc, w których można spotkać zakochanych,
  • izolacja,
  • unikanie okazji, takich jak: wesela, śluby i zaręczyny,
  • niepokój związany z myślami, które wiążą się z miłością,
  • pocenie się, mdłości, nudności podczas konfrontacji z sytuacjami, które mogą kojarzyć się z miłością.

W dłuższej perspektywie filofobia może prowadzić do całkowitej samotności. To skutkuje obniżeniem samooceny, złym samopoczuciem, a w skrajnych wypadkach może prowadzić do depresji. Dlatego jeśli cierpisz na powyższe objawy, koniecznie zacznij pracę nad zmianą swojego myślami, a w ostateczności – poproś o pomoc specjalistę.

Jak radzić sobie z filofobią?

Filofobia bywa paraliżująca, a osoba nim dotknięta może tłumaczyć sobie i swojemu otoczeniu, że uwielbia samotność i bycie singlem. W skrajnych przypadkach może również tak zaaranżować życie i pracę, aby jak najczęściej się przenosić. Dzięki takiemu sposobowi może tłumaczyć swoją niechęć do związków.

Jak przełamać filofobie? To bardzo trudne zadanie, ale nikt nie powiedział, że niemożliwe do wykonania. Pierwszym krokiem będzie uświadomienie sobie, że taki problem w ogóle występuje. To bardzo ważne. Wiele osób chorych na to zaburzenie nie jest nawet świadome, że taki problem w ogóle u nich występuje. Należy również zgłaszać lęk przed bliskością i uświadomić sobie jedną, bardzo ważną rzecz – problem leży wewnątrz, a nie na zewnątrz. Dlatego rozmawiajmy z ludźmi, którym ufamy, aby wiedziały o tym problemem. Tylko w ten sposób można uniknąć powielania tych samych błędów w przyszłości.

Leczenie filofobii za pomocą psychoterapii

Najlepszym sposobem na walkę z filofobią jest rozmowa ze specjalistą, a dokładniej psychoterapia. Pozwala ona zauważyć pewien wzorzec działania, zrozumieć skąd się wziął i spróbować zwalczać negatywne bodźce, zastępując je tymi dobrymi. W przypadku lękiem przed miłością bardzo często pomaga psychoterapia w nurcie behawioralno-poznawczym. Dlatego jeśli zauważyłem u siebie objawy filofobi i nie potrafisz sobie z tym poradzić – nie bój się i poproś o pomoc specjalistę. Razem z nim znajdziecie sposób działania, który pomoże pokonać Twój strach.