Dziś nie brakuje już przykładów takich urządzeń, które dzięki licznym usprawnieniom stały się wręcz niezastąpionymi w codziennym użytku i w zasadzie nie wyobrażamy sobie bez nich funkcjonowania. Można tutaj wspomnieć chociażby o smartfonach, dzięki którym mamy ułatwione życie prywatne, zawodowe, a także wiele rozrywki. Bardzo podobnie jest w przypadku telewizorów, które stanowią wręcz centrum naszego salonu i to właśnie przed nimi zbieramy się zwykle w większym gronie, aby obejrzeć film, serial lub transmisję sportową. Wiele jednak może wskazywać na to, że telewizory czują na swoich plecach oddech projektorów, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Czy istnieją jednak przesłanki, że wygrają one wyścig o względy standardowych użytkowników odbiorników telewizyjnych?
Dziś projektory bywają drugorzędnym wyborem, a niekiedy i są nawet pomijane podczas wyboru sprzętu, który będzie służył nam do codziennego użytku, jako dystrybutor treści multimedialnych – filmów, seriale i innych. Wszystko z uwagi na zakorzenione w naszych głowach przekonanie, że jest to urządzenie dedykowane aulom, kinom oraz aulom wykładowym, natomiast nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że ogromna część nowoczesnych modeli rzutników jest idealnie przystosowana dla użytkowników takich jak my sami, którzy każdego dnia wieczorem, pragną obejrzeć swój ulubiony serial w domowym zaciszu, na dużym ekranie i w wysokiej jakości. Coraz głośniej mówi się o tym, że postęp technologicznych, z którego projektory czerpią pełnymi garściami doprowadzi do tego, że implementowane funkcjonalności w projektorach będą w stanie przewyższyć telewizory, a to z uwagi na pewne cechy, które w przypadku tych drugich raczej nie prędko zostaną poprawione. O czym dokładnie mowa?
Duży, wielki, ogromny obraz projekcji rzutnika multimedialnego
Posiadasz telewizor? Na pewno przekątna jego ekranu waha się w przedziale od 40 do około 65, a maksymalnie 70 cali. Co powiesz na to, aby móc cieszyć się wręcz kinową wielkością wyświetlanych produkcji filmowych i seriali, która sięga nawet 100 cali? Większość z nas chociaż przez chwilę marzyła o tym, aby we własnym domu posiadać prywatną salę kinową, a zakup projektora stanowi idealne rozwiązanie, aby marzenie to przerodziło się w prawdę.
Dodatkowo, wcale nie trzeba martwić się o to, że będziemy musieli zmierzyć się z wygórowaną ceną, ponieważ takie osiągi projektorów to obecnie standard, a te droższe i lepsze modele, będą w stanie zapewnić nam jeszcze większy obraz. Pytanie tylko, czy masz na tyle wielką ścianę lub ekran, który pozwoli Ci wykorzystać pełny potencjał sprzętu. Na uwagę zasługuje też jakość projekcji, która zwykle nie spada poniżej full HD. Przy tak dużym obrazie chcemy też, aby był on jednocześnie wyraźny i ostry, dlatego będzie to zdecydowane minimum. Oczywiście możliwy jest zakup takiego rzutnika, która współpracuje z technologią 4K, a nawet 8K, jednak tutaj cena proporcjonalnie wzrasta.
Mobilność i funkcjonalność, która pozwala na więcej
Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że z uwagi na taką potrzebę, przenosiłeś swój telewizor w inne miejsce np. do znajomych, do pracy lub gdziekolwiek indziej, ponieważ chciałeś wykorzystać go do wyświetlenia prezentacji lub do pokazania filmu? Najpewniej nie – nawet jeśli była taka potrzeba zrezygnowałeś, ponieważ telewizor to urządzenie stacjonarne, nieporęczne i niewygodne w transporcie. Wie to doskonale każdy, kto po zakupie dużego telewizora musiał go przewieźć w swoim bagażniku.
Projektory to pod względem mobilności idealne rozwiązanie. Posiadając dedykowaną walizkę, jesteśmy w stanie zabrać go dosłownie wszędzie. Nawet wtedy, jeśli zechcemy zorganizować we własnym ogrodzie prawdziwe kino plenerowe. O czym warto jednak pamiętać? O zakupie ekranu projekcyjnego na statywie, który zastąpi ścianę.
Czy zatem projektory zastąpią telewizory w przyszłości? Istniej spora szansa na to, że tak faktycznie będzie. Pytanie jednak, w jakim kierunku pójdą wówczas twórcy telewizorów, którzy na pewno nie pozostaną obojętni na zagrożenie ze strony projektorów.