Nasze zęby mogą mieć wiele niedoskonałości: mogą być krzywe, mogą mieć szpary, mogą mieć żółty kolor spowodowany piciem zbyt dużych ilości kawy czy herbaty. Na szczęście wszelkie nieestetyczne elementy możemy przykryć licówkami. Wśród nich rozróżniamy popularne licówki ceramiczne oraz kompozytowe i porcelanowe. Które będą lepszym wyborem?
Czym są licówki?
Licówkami nazywamy małe i cienkie płytki, które są wykonane z materiałów kompozytowych albo z porcelany. Są one dopasowane kształtem do naszego uzębienia i po nałożeniu ich na powierzchnię zęba zakrywają wszelkie niedoskonałości. Tym sposobem możemy dopasować do siebie zęby kolorem i kształtem. Efektem jest równe uzębienie.
Licówki zakłada się tylko na przednią ściankę zębów i to tylko tych z przodu. W przypadku dalszych zębów stosuje się korony. Zarówno licówki, jak i korony można założyć np. w gabinecie Dental Fraternity – informacje o ofercie można znaleźć na: https://dentalfraternity.pl/licowki/. W ofercie znajdziemy licówki kompozytowe i licówki porcelanowe. Czym się różnią?
Czym są licówki kompozytowe?
Są one stworzone z kilku materiałów, które mają różne właściwości. Niektóre z nich są na przykład wiążące, inne chronią licówkę przed urazami mechanicznymi. Ten rodzaj licówek ma jednolity kolor, przez co nie oddaje idealnie kolorytu prawdziwego zęba. Z czasem może się też przebarwiać. Są też one bardziej podatne na urazy. Ten rodzaj licówek jest idealny dla osób, które chcą poprawić wygląd swoich zębów, ale aktualnie nie posiadają środków na droższe licówki. Z czasem oczywiście można je zmienić na przykład na licówki porcelanowe.
Licówki porcelanowe a licówki kompozytowe – czym się różnią?
Licówki porcelanowe to najczęstszy wybór wśród pacjentów. Ten rodzaj licówek jest bardzo elastyczny i trwały. Łączą się one trwale z zębem i są bardzo wytrzymałe na urazy mechaniczne. Na masę porcelanową składają się: masa akrylowa, masa ceramiczna i inne materiały. Ten rodzaj licówek nie ulega przebarwieniom, ponieważ nie osadza się na nich kamień nazębny. Swoim wyglądem przypominają naturalne uzębienie. Licówka porcelanowa może nam służyć nawet do 10 lat.
Do czego wykorzystuje się licówki akrylowe?
Ten rodzaj licówek jest stosowany jako tymczasowe zabezpieczenia zęba przed założeniem właściwej licówki. Nie jest trwały - wytrzymuje około 2 lat. Są też nieco grubsze i cięższe od innych licówek, a przez to też nieco mniej estetyczne. Ich plusem jest niższa cena.
Ile kosztują licówki?
Koszt licówek kompozytowych to od 250 do 350 złotych za ząb. W przypadku trwalszych licówek porcelanowych koszt to od 700 do 1500 złotych za ząb. Pierwsze są idealne dla osób, które szybko chcą zakryć niedoskonałości w zębach. Czasem warto jednak wydać więcej i cieszyć się licówkami przez długie lata, wybierając licówki porcelanowe.
Licówki można założyć tylko na zdrowe zęby wolne od próchnicy i osadu. Dlatego do ceny licówek należy też doliczyć koszt ewentualnego naprawiania ubytków, skalingu i piaskowania.
Które licówki wybrać?
Ten wybór zależy od indywidualnych preferencji pacjenta i w szczególności jego środków finansowych. Zarówno licówki kompozytowe, jak i porcelanowe zakryją wszelkie niedoskonałości, zrobią to po prostu w różnym stopniu. Te pierwsze mogą się odcinać kolorystycznie od innych zębów, a drugie idealnie z nimi zlewać, jednak obydwie opcje na pewno poprawią wygląd naszego uśmiechu.