Wraz z nadejściem pandemii wywołanej koronawirusem, znacząco wzrosła popularność ozonowania. To tego zabiegu korzystamy w celu likwidacji wirusa. Jednak czy rzeczywiście ozonowanie to dobra metoda walki z pandemią? Jak ozonowanie radzi sobie z tym zagrożeniem? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Co to jest ozonowanie pomieszczeń i na czym polega?
Ozon to gaz będący składnikiem atmosfery, jednak w powietrzu jest go bardzo niewiele. Okazuje się natomiast, że wykazuje on silne działanie biobójcze. Innymi słowy, doskonale neutralizuje bakterie, wirusy, rozmaite pierwiastki chemiczne, roztocza, kurz, i inne alergeny. Dlatego też na popularności zyskuje ozonowanie, a więc zabieg polegający na nasycaniu powietrza ozonem lub aplikowaniu go na powierzchnie.
Ozonowanie mieszkań oraz wszelkich innych obiektów wykonuje się za pomocą specjalnego generatora. Jest to urządzenie, które rozbija cząsteczki tlenu. Dzięki temu powstają pojedyncze cząsteczki tego pierwiastka. Następnie powstaje ozon.
Ozonowanie domów i innych pomieszczeń, z wykorzystaniem specjalistycznego generatora, wykonują wyspecjalizowane firmy. Usługa ozonowania pomieszczeń znajduje się na przykład w ofercie firmy PatronPest.
Co daje ozonowanie – skuteczność w walce z koronawirusem?
Od lat wiadomo, że ta usługa przydaje się wszędzie tam, gdzie występują bakterie i wirusy. Ozonowanie od dawna stosuje się w celu oczyszczenia powierzchni i powietrza w obiektach po przebywających tam osobach zainfekowanych. Jednak czy oczyszczanie mieszkań tą metodą jest skuteczne w walce z każdym wirusem, w tym również tym wywołującym COVID-19?
Wiele danych wskazuje na to, że ozonowanie domów wykazuje bardzo wysoką skuteczność w walce z koronawirusem. Niektóre badania wskazują, że ten gaz jest w stanie zneutralizować ponad 90% cząsteczek wirusa. Sprawia to, że przestaje on być zagrożeniem. Pozostała ilość jest bowiem tak niewielka, że może nie być w stanie wywołać o człowieka zakażenia. Trudno więc dziwić się temu, że popularność takich wyników wyszukiwania, jak Ozonowanie Radom rośnie w erze pandemii bardzo szybko.
Długo przed pojawieniem się choroby COVID-19 naukowcy zastanawiali się nad tym, co daje taki zabieg oczyszczania pomieszczeń. Sprawdzali oni, jak gaz radzi sobie w walce z innymi koronawirusami. Wykazywał on zaskakująco wysoką skuteczność w walce SARS. Jest on bardzo podobny do koronawirusa, który obecnie stanowi największe zagrożenie.
Wydaje się jednak, że przy toczącej się właśnie pandemii, ozonowanie ma o wiele większy sens. Dlaczego? Cząsteczka wirusa SARS-COV-2 posiada osłonkę, w którą nie jest wyposażony wirus SARS. Natomiast inne badania wykazały, że ozonowanie najskuteczniej likwiduje właśnie wirusy, które posiadają osłonkę.
Warto zaznaczyć, że skuteczność tej metody jest zależna od jakości wykonania zabiegu. Dlatego też zaleca się zlecenie usługi ozonowania pomieszczeń najlepszym fachowcom. By mieć pewność, że zabieg został wykonany profesjonalnie.