Doradztwo kredytowe jest prawdopodobnie najszybciej rozwijającą się gałęzią doradztwa finansowego. Mimo, że prawo ujednoliciło sposób prezentowania informacji o kredycie, to wciąż istnieje wiele niuansów. Znalezienie odpowiedniej oferty, zwłaszcza przy nietypowym źródle dochodu (np. własna działalność, praca poza Polską), jest niezwykle trudne. Ważne okazują się więc usługi doradztwa kredytowego. Pojawia się jednak wiele elementów, które trzeba rozważyć, bo źle świadczą o doradcy albo nawet nie pozwalają nazywać go doradcą.
Stała osoba kontaktowa
Niektórzy doradcy pracują w ramach większego przedsiębiorstwa. Wtedy każda kwestia może być uzgadniana nie tylko z osobą, która wcześniej nas obsługiwała. Uważa się, że jeśli doradca zapewnia, że jest stałą osobą kontaktową, to powinniśmy zaoszczędzić wiele czasu. Będzie on znał dużo szczegółów dotyczących naszej sytuacji czy nawet umowy bez jej sprawdzania. Co ważne, numer telefonu doradcy nie powinien być nietypowy czy z innego państwa. Rzetelni doradcy nigdy nie powinni mieć numeru telefonu, który naraża nas na dodatkowe koszty.
Ochrona danych podstawą
Czasami bardzo atrakcyjne usługi doradztwa czy nawet oferty kredytów wiążą się z wyrażeniem wielu zgód marketingowych. Co do zasady, nie powinniśmy otrzymywać niechcianych wiadomości po zaakceptowaniu zgód marketingowych, ale zawsze powinniśmy dopytać o szczegóły. Najważniejszym szczegółem jest sposób zrezygnowania ze zgody. Jeśli doradca wskazuje, że nie jest to możliwe, to nie ma odpowiedniej wiedzy. Prawodawstwo unijne umożliwiło w każdej chwili rezygnację ze zgód marketingowych. Jednak czasami szczegóły oferty wymagają utrzymanie zgody przez jakiś czas.
Wykształcenie doradcy
Niektórzy uważają, że zbyt wysokie wykształcenie, może niekorzystnie wpłynąć na rozmowę z klientem. Jednak wszystko zależy od komunikatywności i doświadczenia doradcy. Co ważne, im nasza potrzeba kredytowa jest większa (np. dla przedsiębiorstwa), tym doradca kredytowy powinien być bardziej doświadczony. Ważnym elementem okazują się odpowiednie certyfikaty i członkostwo w stowarzyszeniach.
Opłaty, prowizje i inne oszustwa
Godni zaufania doradcy nie wymagają żadnych opłat, zaliczek czy zwrotów kosztów przed faktycznym zawarciem umowy pożyczki. Znaczna większość nigdy nie będzie wymagała od klienta opłaty, bo doradca otrzymuje prowizje od kredytodawcy. Mimo, że może to źle wpływać na jego rzetelność (im wyższa prowizja dla doradcy, tym chętniej będzie oferował wybrane rozwiązanie), to rzadko rzeczywiście ma to wpływ na proponowane oferty.
Więcej informacji: Jeżeli potrzebujesz wsparcia w wyborze odpowiedniego kredytu, sprawdź kredyty Warszawa - dowiedz się więcej o doradztwie kredytowym.
Nigdy nie powinno dokonywać się zakupu akcji spółek jako „zabezpieczenia”. Nie tylko możemy stracić nasze środki, ale również możemy być objęci postępowaniem karnym. Jakiekolwiek wpłaty gotówki do doradcy, np. w celu „refinansowania” są oszustwem.
Szybsze rozpatrzenie wniosku - pod znakiem zapytania
Czasami doradca kredytowy może wskazać, że ze względu na dużą liczbę wniosków, będzie musiał przedstawić ofertę dopiero po dłuższym czasie. Jednocześnie wskazuje on, że jeśli zależy nam na czasie, to możemy zapłacić za szybsze rozpatrzenie wniosku. Jest to wysoce wątpliwa praktyka.