Jak sprawdzić zdolność kredytową

Kredyt hipoteczny od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób pragnących zakupić mieszkanie. Charakteryzuje się stosunkowo niskim oprocentowaniem, ale również wydłużonym okresem spłaty - często raty kredytu hipotecznego rozłożone są na dwadzieścia lub trzydzieści lat. Zgodnie z ustawa o kredytach hipotecznych z 2017 roku, kredytów tego typu mogą udzielać jedynie banki. Warunkiem koniecznym do uzyskania kredytu jest zabezpieczenie w postaci nieruchomości. To jednak nie wszystko, wymagany jest również wkład własny, zakup dodatkowych produktów oraz odpowiednia zdolność kredytowa.

Czym jest zdolność kredytowa i jak ją sprawdzić?

Zdolność kredytowa towarzyszy wszystkim kredytom, w przypadku kredytów hipotecznych określa kwotę kredytu jaką może udzielić nam bank na zakup mieszkania oraz jego wyremontowanie.

Na zdolność kredytową wpływają różne czynniki, m.in. wysokość naszych dochodów, a także to czy otrzymujemy je regularnie; liczba członków rodziny, których mamy na swoim utrzymaniu, i za których opiekę jesteśmy odpowiedzialni finansowo; liczba oraz kwoty różnych naszych zobowiązań finansowych, które musimy spełniać, na przykład rachunków czy różnego rodzaju opłat, do których jesteśmy w jakiś sposób zobowiązani, a także cała historia wziętych już wcześniej przez nas kredytów czy pożyczek. Na naszą zdolność kredytową wpływa również nasz wiek, rodzaj zatrudnienia, a także wszelkie dopłaty, jeśli takowe otrzymujemy. Zdolność kredytowa jest wskaźnikiem, według którego bank określa, czy może powierzyć nam kredyt i czy będziemy w stanie go spłacić oraz jeśli tak to w jakim czasie będzie to możliwe. Jeśli nasza zdolność kredytowa będzie dla banku wystarczająca, bank udzieli nam potrzebnego dla nas kredytu, jednak jeśli uzna, iż nasza zdolność kredytowa jest niewystarczająca i ma się nie tak dobrze, jak powinna, niestety nie będzie w stanie nam udzielić kredytu. Jeśli natomiast chodzi o sprawdzanie zdolności kredytowej, można po prostu wybrać się do swojego banku i o nią zapytać, a wtedy z całą pewnością uzyskamy profesjonalną odpowiedź i dowiemy się na jaką kwotę kredytu możemy liczyć. Innym sposobem na jej sprawdzenie, może być skorzystanie z różnych ogólnie dostępnych w internecie kalkulatorów zdolności, które wyznaczają ją na podstawie wyżej wymienionych czynników kształtujących. Ostateczna decyzja o przyznaniu kredytu zawsze należy do banku. Warto wiedzieć, że każdy bank podejmuje decyzję indywidualnie, a co za tym idzie kwoty oferowane przez banki mogą się różnić.

Istnieją też sposoby na poprawę swojej zdolności kredytowej. Najprostszym z nich jest spłata pozostałych zobowiązań finansowych.

 Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Pruszkowie na RynekPierwotny.pl