Rolety i żaluzje to systemy zasłonowe znane na całym świecie. Co jednak sprawia, że tak wielu ludzi decyduje się na ich zamontowanie? Czym w ogóle są rolety do okien i jak wybrać odpowiednie do naszych potrzeb i wymagań? Kiedy najlepiej decydować się na ich montaż i jak poprowadzić go prawidłowo? To pytania, na które odpowiemy w dzisiejszym artykule, by każdy mógł samemu zadecydować, czy rolety okienne są rozwiązaniem dla niego.

Rolety do okien – czyli jakie?

Rolety do okien to system zasłonowy, który stosowany jest po wewnętrznej i zewnętrznej stronie okna. Te pierwsze charakteryzują się bardzo szybkim montażem oraz demontażem, które przeprowadzić można łącznie w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Z tego tytułu doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach często remontowanych lub odświeżanych, kiedy trzeba ściągnąć rolety na jakiś czas albo wymienić na nowe. Tkaniny, z których wykonane są arkusze zasłon wewnętrznych, ładnie się prezentują i stanowią atrakcyjne dopełnienie wystroju wnętrza. Rolety bezinwazyjne zachowują również swoją funkcję ochrony przed promieniami słonecznymi i niepożądanymi spojrzeniami.

Zewnętrzne rolety okienne natomiast przeznaczone są dla każdego, kto ma większe wymagania. Posiadają one mnóstwo przydatnych na przestrzeni całego roku właściwości, które czynią zasłony fasadowe niezwykle praktycznymi już od pierwszego dnia użytkowania. Do ich funkcji zaliczamy:

  1. Ochronę przed upałami w porze letniej
  2. Ochronę przed mrozami w porze zimowej
  3. Ochronę przed włamywaczami
    UWAGA! By roleta była godna miana „antywłamaniowej”, powinna spełniać kilka warunków. Powinna ona posiadać blokady uniemożliwiające podniesienie pancerza rolety od zewnątrz, czujniki ruchu połączone z systemem alarmowym budynku, wzmacniane prowadnice oraz utwardzony żywicą pancerz. Nie każda roleta antywłamaniowa spełnia te wymogi. Wiele z nich stanowi jedynie straszak na złodziei, dlatego warto wybierać rolety z napędem elektrycznym i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.
  4. Ochronę przed hałasem dobiegającym z okolicy.
  5. Ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami osób niepożądanych.
  6. Zdobienie fasad budynku – tutaj na wyróżnienie zasługują nowoczesne rolety na wymiar, które nadają budynkowi niepowtarzalnego charakteru.

Rolety okienne najlepiej uwzględniać już na etapie projektowania domu. Możemy wtedy zabudować skrzynkę rolety w nadprożu, co pozwala ją ukryć i sprawić, że nie będzie przesłaniała w żadnym stopniu powierzchni okna i możliwe będzie jego pełne odsłonięcie. Wyróżniamy cztery główne rodzaje rolet ze względu na ich umiejscowienie:

  1. naokienne – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie lub podczas remontu stolarki okiennej
  2. natynkowe – montaż możliwy zarówno w nowym, jak i starym budownictwie
  3. podtynkowe – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
  4. RKS – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie

Natomiast ich budowa przedstawia się następująco:

  1. skrzynka, z której wysuwa się pancerz rolety
  2. prowadnice, po których porusza się pancerz rolety
  3. pancerz rolety (połączone ze sobą listewki zakończone grubszą listwą dolną)
  4. napęd elektryczny lub manualny

Warto wiedzieć, że najlepszy wybór stanowią rolety elektryczne. Wyposażone w ten napęd zasłony zewnętrzne są dużo wygodniejsze w użytkowaniu, bardzo często też oferują znacznie więcej funkcji wspieranych przez nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Poznaj 6 powodów, dla których rolety do okien to doskonałe rozwiązanie

Rolety okienne – warto, czy nie warto?

Warto. Rolety okienne mają na tyle wszechstronny zakres działania, że sprawdzą się w każdym domu i budynku użytkowym. Wpływają na nasze bezpieczeństwo, zapewniają prywatność i więcej spokoju, a do tego latem i zimą chronią od niepożądanie niskich i wysokich temperatur. Wewnętrzne zasłony wykonane z pięknych tkanin stanowią również ozdobę pomieszczeń, natomiast rolety na wymiar umieszczone na fasadzie budynku nadają mu nowoczesnego wyglądu.