Podstawowe zasady walk w KSW. Co musisz wiedzieć?

Pojedynki w ramach szeroko pojętego MMA zbierają wokół siebie gigantyczne zainteresowanie. Godną uwagi federacją jest na przykład polskie KSW. Jakimi zasadami rządzą się organizowane tam starcia?
Podział na wagi jakie kategorie wyróżnia KSW?
KSW to federacja mieszanych sztuk walki wywodząca się z Polski, która w ciągu kilkunastu lat stała się jedną z największych organizacji tego typu w całej Europie. Każda gala ściąga imponującą widownię, a fani sprawdzają swoją wiedzę i szczęście, chociażby z pomocą kuponów z zakładami bukmacherskimi, dostępnych np. na stronie https://betfan.pl/lista-zakladow/mma/ksw/2560. Warto również wspomnieć o tysiącach fanów, którzy zapełniają areny w trakcie głośnych wydarzeń.
Najważniejszą zasadą, która definiuje każdą kartę walk i tworzenie emocjonujących zestawień, jest podział na kategorie wagowe. Z jakiego podziału korzysta KSW?
- Słomkowa do 52,2 kg
- Musza do 56,7 kg
- Kogucia do 61,2 kg
- Piórkowa do 65,8 kg
- Lekka do 70,3 kg
- Półśrednia 77,1 kg
- Średnia do 83,9 kg
- Półciężka do 93 kg
- Ciężka do 120,2 kg
- Superciężka powyżej 120,2 kg.
Możliwe są również zestawienia w umówionym limicie (catchweight), który może zostać ustalony przed walką. Federacja musi jednak uznać, że taki pojedynek będzie sprawiedliwy i bezpieczny. Jeśli zaś chodzi o tolerancję wagową, wynosi ona 0,5 kg w przypadku zwykłych pojedynków. Oznacza to, że zawodnik z kategorii półciężkiej może ważyć nawet 93,4 kg i nie ponieść za to konsekwencji. W przypadku pojedynków o pas nie ma jednak tolerancji na przekroczenie limitu.
Wyposażenie walczących co mówią przepisy?
Bardzo istotnym elementem zasad KSW są akcesoria i zabezpieczenia, w jakie wyposażeni są wojownicy. Regulamin jasno przewiduje, na jakie sprzęty w szczególności należy zwrócić uwagę.
Przez całą walkę zawodnicy muszą mieć nałożone ochraniacze na zęby, a w przypadku mężczyzn także i na krocze. Rękawice muszą ważyć również nie mniej niż 4 uncje i nie więcej niż 6 uncji, chociaż w przypadku większych rozmiarów można wprowadzić tu pewne wyjątki. Para musi jednak najpierw zostać zatwierdzona przez KSW. Zasady w jasny sposób regulują też typ i sposób zakładania bandaży.
Przebieg pojedynku długość i warunki zwycięstwa
Czas na mięso, czyli same reguły dotyczące pojedynków.Regularne walki podzielone są na trzy rundy, a czas trwania każdej z nich nie może być dłuższy niż 5 minut. Długość rundy jest ustalana z wyprzedzeniem, w zależności od typu pojedynku i zawodników. Pomiędzy kolejnymi odsłonami walki przewidziana jest minutowa przerwa. W przypadku batalii o tytuł mistrzowski pojedynek rozgrywa się na dystansie pięciu rund.
W KSW można odnieść zwycięstwo na kilka sposobów. Oto najczęściej występujące przykłady:
- zwycięstwo w pełnym dystansie po decyzji sędziów , którzy punktują i oceniają każdą rundę (jednogłośna lub niejednogłośna decyzja);
- dyskwalifikacja przeciwnika;
- poddanie po werbalnej komendzie lub odklepaniu” ręką
- nokaut (KO) czyli cios, po którym przeciwnik traci przytomność
- techniczny nokaut (TKO) walka zakończona przez sędziego lub kontuzją, która spowodowana była wykonaniem dozwolonej akcji;
- remis , który jest możliwy w momencie, gdy sędziowie nie byli w stanie podjąć decyzji co do zwycięzcy starcia.
BETFAN sp. z o.o. to legalny polski bukmacher, posiadający zezwolenie Ministra Finansów. Hazard wiąże się z ryzykiem. Gra u nielicencjonowanych podmiotów jest nielegalna i podlega karze.
Autor: Artykuł sponsorowany