Naprawa uszkodzonej plandeki – poradnik krok po kroku

Plandeki to bardzo praktyczne akcesoria, ale są też często – narażone na uszkodzenia. Na szczęście mały otwór lub rozdarcie nie oznaczają, że trzeba wymienić cały materiał na nowy. Przeczytaj, jak w szybki i prosty sposób naprawić rozdartą lub przedziurawioną plandekę.

Klejenie łaty – najprostsza i najtrwalsza metoda naprawy uszkodzonej plandeki

Prostą, szybką i popularną metodą naprawy uszkodzonej plandeki jest zastosowanie łaty z materiału o strukturze zbliżonej do oryginalnego materiału. Ta technika może być używana zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Dobry klej łączy łatę z plandeką i dodatkowo zabezpiecza newralgiczne miejsce przed ponownym uszkodzeniem.

Jeśli plandeka, której używasz, uległa rozdarciu, w tym artykule znajdziesz praktyczne podpowiedzi, jak ją naprawić. Im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej. A zatem zabieramy się do pracy!

Czego potrzebujesz do naprawy uszkodzonej plandeki?

Skuteczna naprawa wymaga przygotowania odpowiednich materiałów. Potrzebne będą: odpowiedni klej do miękkiego plastiku, czysta ściereczka, płaski pędzel, marker i łata. Jeśli chodzi o tę ostatnią, pamiętaj, że każda plandeka jest wykonana z innego materiału – może to być poliester nylon, PVC, a nawet guma. Najlepsze efekty uzyskasz, stosując łatę z materiału zbliżonego do oryginalnego. Trzeba uwzględnić też rozmiar łaty oraz jej grubość.

Poniżej znajdziesz instrukcję naprawy uszkodzonej plandeki krok po kroku. Zobacz, jakie to proste!

Krok 1. Wybór odpowiedniego kleju naprawczego

Do naprawy plandeki profesjonaliści polecają bezbarwny, płynny klej do plastiku FIX SOFT PLASTIC firmy Bostik. To wodoodporny, elastyczny klej do miękkiego PVC. Jest na tyle mocny, że szybko łączy plandekę z łatą. Spoina będzie odporna na promieniowanie UV, zmienne temperatury oraz działanie rozcieńczonych kwasów, zasad, detergentów i olejów. Innymi słowy, nawet plandeki stosowane w przemyśle mogą być naprawiane z użyciem kleju do plastiku marki Bostik.

Krok 2. Przygotowanie łaty

Łata powinna mieć owalny kształt i powierzchnię nieco większą niż uszkodzenie. Zalecamy minimum jednocentymetrowy naddatek. Połóż łatę na odpowiednim miejscu po zewnętrznej części plandeki i obrysuj jej kontur markerem. W ten sposób zaznaczysz miejsce do rozprowadzenia kleju.

Krok 3. Oczyszczenie powierzchni

Klej zwiąże mocno tylko wtedy, gdy dokładnie oczyścisz miejsce uszkodzenia. Możesz skorzystać ze specjalnego środka czyszczącego lub użyć benzyny ekstrakcyjnej. W ten sposób pozbędziesz się drobinek, które osłabiają spoinę, m.in. kurzu, brudu i tłustych plam. Po wyczyszczeniu powierzchni wytrzyj plandekę i łatę do sucha.

Krok 4. Łatanie plandeki klejem

Pokryj łatę i miejsce zaznaczone na plandece płynnym klejem FIX SOFT PLASTIC. Żeby równomiernie go rozprowadzić, użyj płaskiego pędzla lub końcówki dozującej. Poczekaj około 5 minut, aż rozpuszczalniki zawarte w kleju odparują.

  • Uwaga! Plandeki wykonywane są z materiałów nienasiąkliwych, dlatego to ważne, żeby cienką warstwę kleju rozprowadzić na obu klejonych powierzchniach – na plandece i łacie.

Tuż przed połączeniem materiałów klej powinien być suchy na dotyk. Możesz wykonać test, dotykając powierzchni w rękawiczkach. Jeśli rozpuszczalniki wyparowały, przyklej łatę i mocno ją dociśnij. Wytrzymałość połączenia zależy głównie od siły docisku. Z tego powodu najlepiej jest umieścić na plandece ciężki przedmiot lub z obu stron przyłożyć drewniane deseczki i zamknąć całość w imadle. Całkowite wyschnięcie nastąpi po około 12 godzinach.

W ten prosty sposób możesz samodzielnie naprawić plandekę i zaoszczędzić sporo pieniędzy! Gdy następnym razem zauważysz drobne rozdarcie lub otwór w plandece, zastosuj nasze podpowiedzi i wypróbuj niezastąpiony klej marki Bostik.

Pamiętaj, że klej montażowy do miękkiego plastiku przyda Ci się nie tylko do naprawy uszkodzonej plandeki. To uniwersalny produkt, którym możesz skleić rozdarte dmuchane zabawki i materace, płaszcze przeciwdeszczowe, akcesoria plażowe, a nawet baseny ogrodowe! Warto mieć go pod ręką!