Frustracja jest stanem emocjonalnym, którego doświadcza każdy w różnych okresach życia. Często jest postrzegana negatywnie i błędnie określana histerią. Silne emocje często uniemożliwiają skupienie się na realizacji konkretnego zdania. Czym jest frustracja, jakie są jej główne przyczyny, skutki, a także wskażemy, gdzie szukać wsparcia, gdy staje się ona zbyt przytłaczająca?
Czym jest frustracja?
Frustracja występuje, gdy nasze oczekiwania, potrzeby lub cele napotykają przeszkody uniemożliwiające ich realizację. Może to być wynik czynników zewnętrznych, takich jak trudności w pracy czy konflikty w relacjach lub aspektów wewnętrznych, jak np. osobiste ograniczenia czy nierealne cele. Frustracja jest naturalną reakcją emocjonalną – zwykle objawia się gniewem, poczuciem rozczarowania, zniechęceniem, utratą motywacji, a z biegiem czasu również smutkiem i zrezygnowaniem. Taki stan wiąże się również z dysproporcji wynikającej z ilości włożonego wysiłku, a finalnym efektem, który jest niesatysfakcjonujący. Frustrację może wywołać również brak realizacji podstawowych potrzeb.
Skutki frustracji
Długotrwała lub intensywna frustracja może prowadzić do szeregu negatywnych skutków zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Mogą pojawić się stany lękowe, problemy ze snem, długotrwałe napięcie mięśniowe, chroniczny stres i zmęczenie, a nawet trudności z koncentracją. Poczucie gniewu i bezradności może prowadzi do zachowań autodestrukcyjnych, takich jak agresja, unikanie kontaktów, zaniedbanie pracy czy uzależnienia. Ważne jest, aby rozpoznawać te symptomy odpowiednio wcześnie i szybko zareagować. Wówczas można przekuć frustrację w coś pozytywnego.
Jak i gdzie szukać wsparcia?
Radzenie sobie z frustracją często wymaga podejścia wielowymiarowego. Wsparcie może pochodzić zarówno od bliskich osób, jak i profesjonalistów. Jeżeli czujesz się źle, trudności zaczynają Cię przytłaczać to warto skontaktować się ze specjalistą. Poradnia psychologiczna w Warszawie oferuje wsparcie stacjonarnie oraz w formie online. Sesje z psychologiem pomogą odnaleźć źródło frustracji, odzyskać motywację do działania i podejmowania nowych wyzwań. Specjalista da Ci narzędzia, które pozwolą efektywniej pracować nad sobą.
Frustracja jest naturalną częścią życia. W codziennym radzeniu sobie z nią mogą pomóc ćwiczenia oddechowe, aktywność fizyczna, ulubione zajęcia, nowe pasje lub zmiana otoczenia. Jeżeli czujesz, że ilość trudności się nawarstwia – nie bój się prosić o pomoc. Terapia pomoże uporać się z wyzwaniami i sprawi, że poczujesz się znacznie lepiej.