Profilaktyk z Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie spotykała się z uczniami klas starszych w Szkole w Komorowie. Spotkanie dotyczyło uświadomienia uczniom, że nawet Oni ponoszą odpowiedzialność za swoje „złe zachowanie”.
Najpierw wyjaśnienie pojęcia demoralizacji. Co to takiego? Okazało się, że większość wie doskonale co to za zjawisko. A czy uczniowie wiedzieli, że zgodnie z Ustawą mają obowiązek przeciwdziałać zjawiskom demoralizacji? No i niestety, z tym już trochę gorzej.
W trakcie spotkań poruszane zostały zagadnienia związane z agresją wśród dzieci i młodzieży, problem przemocy fizycznej i psychicznej oraz cyberprzemocy. Szczególną uwagę poświęcono mowie nienawiści, w tym hejcie oraz nagrywaniom różnego rodzaju filmów bez wiedzy i zgody innych osób i udostępnianiu ich.
Przypomniano art. 226 kk tj. znieważenie funkcjonariusza publicznego wykonującego obowiązki służbowe.
Omawiano kwestie dotyczące nagrywania filmów, robienia zdjęć i upubliczniania ich na różnego rodzaju forach społecznościowych. Co za to grozi, jaka kara? Czy można udostępniać, upubliczniać tego typu materiał? Na te i inne, jak ważne tematy rozmawiała profilaktyk z Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie.
Rodzicu porozmawiaj ze swoim dzieckiem. Rodzicu kontroluj swoje dziecko i treści jakie prezentuje na swoim portalu społecznościowym, grupach klasowych czy wśród znajomych.
Nie ma i nigdy nie będzie zgody na agresywne zachowania czy to w „realu” czy w świecie „cyber”. Reagujmy!
Projekt realizowany jest w ramach zadania pn. „Bezpieczne przejścia dla pieszych w Powiecie Pruszkowskim inwestycja w infrastrukturę oraz w edukację mieszkańców - edycja 2023” dofinansowanego ze środków „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024"
podkom. Edyta Bednarczyk