W dniu 9 września w Parku im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie odbył się Piknik Rodzinny połączony z Piknikiem Organizacji Pozarządowych. Podczas pikniku profilaktyk z Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie chętnie odpowiadała na pytania nie tylko najmłodszych, ale również seniorów. Aktywny udział Policji w spotkaniu był okazją do przypomnienia numeru alarmowego, rozmów o bezpiecznych zachowaniach oraz uświadomienia seniorom, jak łatwo mogą stać się ofiarą oszustwa.
Piknik był okazją do spotkania się z profilaktykiem Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie. Policjantka chętnie odpowiadała na zadane pytania nie tylko przez dzieci, ale również seniorów. Bezpośredni kontakt z funkcjonariuszem był atrakcją dla najmłodszych, którzy bardzo dobrze pamiętali numer alarmowy i wiedzieli, kiedy mogą pod niego zadzwonić. Od policjantki otrzymali cenne wskazówki, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, jak zachować się w sytuacji, gdy staną się świadkami przestępstwa lub wykroczenia.
Nie małą atrakcją okazały się zmagania z pijanymi goglami.
Przeprowadziliśmy test z użyciem pijanych okularów, aby przekonać się na własne oczy, co się dzieje z kierowcą, który jest pod wpływem alkoholu.
Efekt działania tego urządzenia przerósł nasze wszelkie oczekiwania, realizm jest bardzo duży. Uświadomiło nam, jak problematycznie widzi pijany człowiek i jak duży jest to problem dla społeczeństwa. Wielkie podziękowania dla rodziców, którzy chętnie brali udział w tego typu zmaganiach. To świetna okazja i dobry przykład aby pokazać to swoim dzieciom. Następnie pod czujnym okiem swoich opiekunów najmłodsi również mogli założyć „pijane gogle” i sami przekonać się jak taka osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu widzi. Jakie stwarza zagrożenie dla samego siebie i innych.
Jednocześnie została poruszona bardzo ważna kwestia. Dni stają się krótsze – korzystajmy z elementów odblaskowych tuż po zmroku. Pieszy naprawdę nie jest widoczny dla kierującego. Nie wstydźmy się. Nośmy odblaski!!Takie odblaski w formie misi czy radiowozu zostały przekazane nie tylko najmłodszym, ale również seniorom.
Młodzieży oprócz odblasków przekazano również zakładki z numerami 116 111 oraz informacjami w jakich sytuacjach mogą skorzystać z numeru. Przypominamy!!!W każdych sytuacjach. To ABCD tego numeru. Anonimowo, Bezpłatnie, Chętnie i Dyskretnie. A co najważniejsze 24h/dobę!!
Absolwentów szkół średnich zachęcano do wstąpienia w szeregi policji, gdzie każdy dzień to nowe wyzwania. Dając stabilne zatrudnienie, stawiamy na rozwój osobisty każdego kandydata. Im właśnie policjanta przekazała informatory oraz zachęcała do wejścia na TIK TOK-a KSP celem zapoznania z filmikami instruktażowymi dotyczącymi poszczególnych etapów kwalifikacyjnych.
Również seniorzy chętnie odwiedzili policyjne stoisko, gdzie usłyszeli praktyczne rady, jak nie stać się ofiarą oszusta, który może podawać się nie tylko za pracownika banku, poczty, spółdzielni ale i …policjanta. Pomimo wciąż rozpowszechnianych informacji starsi ludzie dają się zaskoczyć, a oszuści przebiegle wykorzystują zaskoczenie, presję czasu, ale przede wszystkim naiwność seniorów w rzekomych sytuacjach kryzysowych. Dla tej grupy osób profilaktyk przygotowała specjalne zagadki z powyższymi informacjami oraz telefonami do dzielnicowych z KPP w Pruszkowie.
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich, to świadomość i wiedza, jaką możemy zdobyć podczas spotkań profilaktycznych, ale również śledząc artykuły prasowe, także na stronie Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie, do czego zachęcamy.
podkom. Edyta Bednarczyk