Oszuści posługujący się różnymi metodami oszustw niestety w dalszym ciągu pracują i „zbierają swoje żniwo”. Przekonała się o tym mieszkanka powiatu pruszkowskiego, która straciła 24 tysiące złotych wierząc, że pomaga policji, która prowadzi swoje działania ukierunkowane na skazanie sprawcy przestępstwa.
Te działania miały dotyczyć sprawcy, który pracując jako listonosz dokonywał tego typu przestępstw, a on sam miał obecnie być sądzony i zasiadać jako oskarżony w Sądzie w Warszawie.
Przypominamy, że tego typu „historie” mogą być różne i dotyczyć tak naprawdę każdej grupy zawodowej, jak było w tym przypadku. Osoby kontaktujące się z pokrzywdzonymi podszywają się pod różnych policjantów, policjantów z Centralnego Biura Śledczego czy „policjanta z Warszawy”.
APELUJEMY o rozwagę, ostrożność i nieprzekazywanie swoich pieniędzy osobom, których nie znamy, a tożsamości nie jesteśmy w stanie w żaden sposób zweryfikować.
Pruszkowscy policjanci po raz kolejny przestrzegają mieszkańców w tym głównie seniorów przed oszustami wyłudzającymi pieniądze metodą „na policjanta” lub „na wnuczka”. Sprawcy tego typu oszustw są bezwzględni, wykorzystują często wiek czy nieporadność seniorów, którzy w dobrej wierze starają się pomóc.
W ostatnich dniach ofiarą bezwzględnego oszusta padła 70-latka, która odebrała telefon od osoby podającej się za policjanta pracującego w Warszawie. W taki sposób finalnie seniorka utraciła swoje oszczędności.
Pamiętajmy, że policjanci NIGDY i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie lub pozostawienie w umówionych miejscach jakichkolwiek pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty.
Policja ostrzega!
1. Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych ani adresu!
2. Nigdy nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
3. Nie ufaj nieznanym rozmówcom i sprawdzaj przekazywane przez nich informacje!
4. Zawsze najpierw rozłącz połączenie telefoniczne, aby wybrać inny numer!
5. Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!
6. Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!
7. Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!
8. Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
9. Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
10. Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
11. Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.
Pamiętaj:
Policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon!
Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów!
Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani danych policjantów biorących w nich udział!
Apelujemy do rodzin seniorów: dzieci, wnuków - tych prawdziwych, porozmawiajcie na tego typu tematy podczas spotkań rodzinnych. Uczulmy osoby starsze na tego typu sytuacje. Razem możemy więcej!
podkom. Edyta Bednarczyk