Wakacje tuż tuż, a więc konieczność spotkania się z uczniami szkół podstawowych w celu przekazania im bardzo ważnych informacji.
Nasz profilaktyk z Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie spotkała się z uczniami szkół podstawowych w celu przekazania Im bardzo ważnych komunikatów.
Piękna pogoda, wysokie temperatury oraz dni wolne sprawiają, że bardzo chętnie odpoczywamy nad wodą. Policjanci w trosce o bezpieczeństwo przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach rzek, stawów, basenów i kąpielisk. Pamiętajmy, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.
Od początku roku na terenie całej Polski utonęło już 105 osób. Większości z tych wypadków można było uniknąć. Policja apeluje o rozwagę podczas wypoczynku i rekreacji nad wodą.
Takie i inne informacje profilaktyk z KPP w Pruszkowie przekazywała uczniom szkół podstawowych.
Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo i w największej mierze zależy ono od stosowania się do podstawowych zasad:
- pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny, bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana, informują o nich znaki i tablice ostrzegawcze, nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych;
- zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz oraz stosuj się do uwag i zaleceń ratownika;
- na kąpieliskach określone zostały strefy dla umiejących i nieumiejących pływać oraz brodziki w miejscach wykorzystywanych do kąpieli:
- wydzielony brodzik dla dzieci, o głębokości wody do 40 cm – bojami (pławami) w kolorze białym,
- strefy dla nieumiejących pływać, o głębokości wody nie większej niż 120 cm – bojami (pławami) w kolorze czerwonym,
- strefy dla umiejących pływać, o głębokości wody do 4 m – bojami (pławami) w kolorze żółtym;
- nie skacz do wody w miejscach niewyznaczonych, gdyż może się to skończyć śmiercią lub kalectwem;
- nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych;
- kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas, jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy, zawiadom właściwe służby oraz inne osoby;
- nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich;
- nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku, łatwo wtedy stracić orientację;
- należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni;
- PAMIĘTAJ! NIGDY NIE ZOSTAWIAJ DZIECI BEZ OPIEKI — będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru osób dorosłych, nawet jeśli jest to niewielki zbiornik wodny na własnej posesji;
- korzystając ze sprzętu pływającego np. roweru wodnego, kajaku pływają zawsze w zapiętej/zasznurowanej kamizelce asekuracyjnej (kapoku).
Wspomniano o akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, która polega na zilustrowaniu bądź nakręceniu max. 60 sekundowego spotu promującego bezpieczne przebywanie w wodze lub nad wodą. Prace należy przesyłać z wypełnioną kartą zgłoszenia na adres: Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa z dopiskiem „ARTYSTYCZNY przeWODNIK”. Prace należy przesyłać do dnia 8 września 2023 r.
Zbliżają się wakacje pamiętajmy o tym, że Nasze pociechy będą teraz miały mnóstwo wolnego czasu. Zwróćmy uwagę by czas przeznaczony na wypoczynek był realizowany mądrze i rozsądnie.
Na spotkaniu nie zapomniano o tak ważnych numerach jak numer Telefonu zaufania 116 111, który działa 24/7. Codziennie ratuje życia najmłodszych.
Nie czekaj, nie trać czasu, pomóż sobie – zadzwoń 800 12 12 12.
Jeśli potrzebujesz pomocy, warto zadzwonić. TWOJE ŻYCIE JEST DLA NAS WAŻNE.
Wszystkim uczniom życzymy bezpiecznych wakacji!!!