Na czym polega cyklinowanie parkietu?

Drewniane podłogi są bardzo piękne, jednak z czasem tracą swój urok. Jednak w większości przypadków wystarczy cyklinowanie więc nie ma potrzeby jej wymiany. Proces cyklinowania uwzględnia między innymi przygotowanie do cyklinowania, usunięcie zniszczonych warstw lakieru oraz wypełnianie ubytków w parkiecie.

Przygotowanie do cyklinowania

Przed przystąpieniem do cyklinowania parkietu takie pomieszczenie należy przede wszystkim odpowiednio przygotować. W związku z tym konieczne jest wyniesienie mebli, usunięcie zasłon czy też demontaż listew progowych. Warto również zabezpieczyć karnisze i żyrandole, ponieważ podczas szorowania powstaje duża ilość drobnego pyłu. Oczywiście przed przystąpieniem do pracy ze szlifierką należy również zapoznać się z instrukcją obsługi. Powinno się również przygotować tarcze o różnej gradacji 40, 100 i 120.

Usuwanie zniszczonych warstw lakieru

Jedną z największych zalet podłóg drewnianych jest to, że można je odnawiać. Pozwala to na udekorowanie mieszkanie przez dziesięciolecia po ułożeniu desek czy też parkietu. Cyklinowanie parkietu pozwala na usunięcie uszkodzonych warstw drewna i ponowne lakierowanie. Dzięki temu Twoja piękna podłoga będzie służyła przez długie lata.

Usuwanie uszkodzonych warstw lakieru najlepiej przeprowadzić z pomocą szlifierki.

Proces usuwania zniszczonych warstw lakieru rozpocznij od szlifowania papierem ściernym o ziarnistości 36-40. Podczas szlifowania zmień w kilku krokach papier na papier o drobnej gradacji, aby w ten sposób dokładnie wygładzić daną powierzchnię. Następnie ustaw szlifierkę pod kątem 45° do podłoża i delikatnie pchaj jednocześnie przesuwając urządzenie po podłożu. Nie pozostawiaj szlifierki w jednym miejscu zbyt długo, ponieważ może to prowadzić do nierównomiernego szlifowania, a także niepożądanego zużycia. Urządzenie powinno w tym przypadku poruszać się tylko do przodu.

Potem odpyl parkiet i delikatnie umyj go wodą. Warto przy tym uważać by parkiet nie był zbyt mokry. Następnie odczekaj jakiś czas do momentu, gdy podłoga wyschnie.

Wypełnianie ubytków w parkiecie

Po wyschnięciu podłogi spójrz na nią, aby w ten sposób zobaczyć, czy nie ma żadnych większych śladów na powierzchni, których nie udało się usunąć podczas procesu szlifowania. Ewentualne niedoskonałości, czyli dziury czy też pęknięcia powinno się uzupełnić szpachlówką w odcieniu zbliżonym do koloru podłogi. Przed nałożeniem szpachlówki najpierw warto zapoznać się z instrukcją producenta produktu. Po wypełnieniu określonego ubytku odczekać, aż szpachla wyschnie. Podłogę można następnie ponownie umyć lub wytrzeć tylko wokół naprawianego obszaru.

Cyklinowanie - podsumowanie

Drewno to uniwersalny, a także praktyczny materiał o wysokich walorach estetycznych. Aby jednak drewniane podłogi jak najdłużej zachowały swoją najlepszą jakość, w tym przypadku konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. W związku z tym warto przeprowadzić cyklinowanie parkietu poprzez odpowiednie szlifowanie.

Szlifowanie parkietu to specjalny zabieg, który przede wszystkim polega na usunięciu poprzednich warstw lakieru lub też farby oraz szlifowaniu mechanicznym, najczęściej razem z niewielką warstwą drewna. Proces cyklinowania to pewnego rodzaju renowacja podłogi, parkietu. Sprawia. że drewniana podłoga może nam posłużyć jeszcze przez wiele lat.