Przeciwoblodzeniowe kable grzewcze są jednym z przydatniejszych technologii w każdym nowoczesnym domu. Z ich pomocą można bowiem uniknąć zniszczeń powodowanych niskimi temperaturami. A to przekłada się bezpośrednio na oszczędności. Jakiej mocy kabel grzewczy do rur wybrać, aby nie przepłacać za jego eksploatację, a jednocześnie był on przygotowany na każdą okazję? Przyjrzymy się temu zagadnieniu w poniższym artykule.
Ile mocy potrzebuje kabel grzewczy do rur w zależności od lokalizacji?
Na samym początku warto wiedzieć, że kable mogą mieć moc mieszczącą się w zakresie 30-375 W/m². To bardzo duża rozpiętość. Nic więc dziwnego, że właściwy dobór mocy sprawia niemało problemów osobom, które nie miały jeszcze styczności z tą technologią.
Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie trzeba przemyśleć, gdzie znajdą swoje zastosowanie produkty. Jeśli kabel grzewczy do rur zostanie zamontowany wewnątrz domu, należy wziąć pod uwagę takie parametry, jak izolacyjność, przeciętna temperatura nieogrzewanego pomieszczenia (np. piwnicy albo garażu), a także jego otoczenie (np. czy rury sąsiadują z ogrzewanymi pokojami). Przy założeniu, że minimalna grubość izolacji termicznej wynosi 10 mm, a garaż graniczy z ogrzewanym pomieszczeniem, można zdecydować się na niskie wartości mocy: od 30 do ok. 100 W/m². Można to osiągnąć odpowiednio długim kablem.
Wyższe wartości są niezbędne, gdy mowa o ogrzewaniu rur znajdujących się poza domem, gdzie temperatura z łatwością spada poniżej 0ºC. Moc kabla grzewczego do rur stosowana na obszarach z przyjętą temperaturą obliczeniową -20°C wynosi ok. 300 W/m². Dokładna wartość różni się w zależności od obszaru geograficznego (wyższa na północy, niższa na południu) oraz wysokość nad poziomem morza.
Kabel grzewczy do rur a wymiary przewodu
Jak już wspomnieliśmy, długość przewodu jest ściśle powiązana z jego mocą. Rośnie ona wykładniczo. Dla przykładu kabel o długości 2 metrów cechuje się mocą na poziomie 30 W/m², a 4 m – 60 W/m². Z kolei 10 m to 150 W/m², a 25 m – 375 W/m². Dzięki temu można bez problemu dobrać kabel grzewczy do rur zgodnie z zapotrzebowaniem. Czasem wystarczy zaledwie parę metrów, aby zabezpieczyć szczególnie wrażliwy odcinek. W innym przypadku warto zdecydować się na poważniejszą inwestycję, jeśli zagrożenie oblodzeniem jest wyjątkowo wysokie.
Gdzie zamontować kabel grzewczy do rur w zależności od jego mocy?
Zasada jest bardzo prosta: niskie wartości są przeznaczone do nieogrzewanych pomieszczeń domu, a wysokie – na zewnątrz. Dobrą praktyką jest montaż kabli grzewczych do rur 300 W/m² przy wjazdach do garażu, parkingach, chodnikach, kładkach i tym podobnych miejscach narażonych na oblodzenie. Z kolei wewnątrz domu kable bez problemu nadadzą się do ochrony przeciwoblodzeniowej rur stalowych i tych wykonanych z tworzywa sztucznego.
Wysokiej jakości produkty o mocy między 30 a 375 W/m² można zamówić w sklepie marki Termofol. Zapraszamy do przyjrzenia się temu, co producent ma do zaoferowania. A w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących doboru mocy kabli grzewczych do rur zawsze można skorzystać z pomocy specjalistów Termofolu.