Czym jest badanie USG tarczycy?

Badanie USG to jedno z najpopularniejszy i najszerzej rozpowszechnionych badań obrazowych. Dzięki niemu możemy uzyskać informacje na temat stanu niektórych części ciała. Jednak jak przebiega takie badanie oraz na czym polega? Kiedy warto zbadań tarczycę za pomocą USG? Odpowiedzi w poniższym artykule!

Czym jest badanie USG?

USG to skrót od nazwy ultrasonografia, która oznacza badanie organów za pomocą ultradźwięków. Wykorzystywana w tym badaniu aparatura to ultrasonograf, który wytwarza ultradźwięki, czyli dźwięki o niezwykle wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Takie dźwięki natrafią na badaną część ciała, po czym odbijają się od niej i powracają do urządzenia, które je wydało. Dzięki temu możliwe jest stworzenie obrazu badanego organu, gdyż fale wysyłane są wielokrotnie, tak aby objąć zasięgiem cały badany obszar. W efekcie wygląda to w ten sposób, że osoba przeprowadzająca badanie przesuwa głowicą ultrasonografu po skórze, a na ekranie pojawia się gotowy obraz badanego organu. Badanie jest w stu procentach nieinwazyjne, co oznacza, że nie wywiera żadnych szkód dla organizmu, a po jego zakończeniu można bez problemu powrócić do codziennych obowiązków. Co więcej, badanie USG jest bezbolesne - można jedynie odczuwać lekki dyskomfort podczas przesuwania urządzenia po skórze, lecz jest to oczywiście jedynie chwilowa niedogodność. 

USG tarczycy - kiedy wykonać?

Badanie ultrasonografem wykorzystać można do pozyskania informacji o wielu częściach ciała, których wnętrza nie widać gołym okiem. Stosowane jest więc m.in. do obrazowania piersi, jamy brzusznej, układu moczowego, a także tarczycy. Dzięki wykonaniu USG tarczycy można uzyskać informacje na temat wielkości i objętości tarczycy, a także charakterystyce jej miąższu. Badanie ultrasonografem pozwala na wykrycie wszelkich niepożądanych zmian, które zaszły w tym organie, dzięki czemu możliwa jest szybka reakcja na różne zmiany chorobowe. Skierowanie na USG tarczycy wystawiane jest przez lekarza endokrynologa najczęściej, gdy pacjent skarży się na różnego rodzaju dolegliwości ze strony tarczycy. Do badania tarczycy nie trzeba przygotowywać się w żaden specjalny sposób. Jest to oczywiście badanie nieinwazyjne, dlatego można wykonać je od ręki, a trwa ono zazwyczaj około kilkunastu minut. Jeśli wcześniej występowały u nas już jakieś choroby tarczycy, warto w takim wypadku zabrać ze sobą wcześniejsze wyniki badań. Do badania USG tarczycy warto również przygotować się mentalnie, gdyż dla niektórych przesuwanie głowicą po gardle może być niekomfortowe, a ważne jest, aby nie poruszać się w trakcie badania, aby nie zaburzyć wyników. Decydując się na wykonanie badania USG tarczycy, warto wybrać sprawdzony punkt dysponujący zarówno profesjonalnym sprzętem, jak i fachową kadrą, która zadba o jak najdokładniejsze wykonanie badania oraz odpowiednią, bezstresową atmosferę. Jeśli nasz docelowy punkt to Warszawa, zdecydowanie warto polecić Centrum Diagnostyki Obrazowej Rex Medica, w którym wykonanie badania USG tarczycy będzie przyjemnością.