Jakie złączki pneumatyczne wybrać?

Złączki pneumatyczne to niewielkie przedmioty, jednak niezwykle istotne w trakcie konstruowania instalacji do sprężonego powietrza. Odpowiedni dobór złączek pozwala na optymalizacje całego układu i stworzenie wielofunkcyjnego systemu, który będzie mógł skutecznie działać w mechanizmie niewielkiej zabawki i przy ogromnych maszynach przemysłowych.

Złączki pneumatyczne – rodzaje

Złączka pneumatyczna to niewielki przewód służący do łączenia ze sobą przewodów w instalacjach pneumatycznych. Przez swoją budowę są trwałe, tanie, a także zdatne do wielokrotnego użytku. Różne złączki pozwalają na kształtowanie instalacji odpowiednio do potrzeb użytkowników.

Wyróżnia się kilka podziałów złączek: ze względu na tworzywo, z którego zostały wykonane, kształty oraz sposób mocowania. Najczęściej spotykane są plastikowe lub miedziane. Wykonuje się z nich złączki wtykowe, skręcane bądź szybkoprzewodowe.

Złączki proste są wykorzystywane do łączenia przewodów z zaworami. Kolejny typ to złączki kątowe używane w tym samym celu, ale pozwalające na zmianę kierunku przejścia przewodu.

Innym rozwiązaniem są złączki przelotowe, które powalają na podpięcie przewodu z obu stron. Dostępne są w różnych kształtach, mogą służyć do zamocowania wielu kabli.

Wyróżnia się także rozdzielacze wielosegmentowe, które mają za zadanie rozdzielić materiały przenoszone przewodem do kilku mniejszych. Innymi typami złączek są grodziowe oraz zaślepki.

Zastosowanie złączek pneumatycznych

Złączki pneumatyczne najlepiej sprawdzają się tam, gdzie potrzebne jest przewodzenie sprężonego powietrza. Z tego względu znajdują zastosowanie w wielu branżach, szczególnie mechanicznych. Pozwalają na ograniczenie ilości przewodów. Zależnie od tego, gdzie mają zostać wykorzystane, stosuje się odpowiedni model, aby jak najlepiej sprawował swoje zadanie. W przemyśle maszynowym lepszym wyborem będzie złączka plastikowa, z kolei złączki ze stali nierdzewnej znajdą zastosowanie w miejscach, gdzie panuje duża wilgotność, a materiał jest wystawiony na działanie warunków zewnętrznych.

Złączki stanowią więc niezbędną część tworzenia większości instalacji, z których korzysta się w domu, fabryce, jeżdżąc autem lub bawiąc się niektórymi zabawkami. Aby złączki były maksymalnie skuteczne, przy ich montażu warto zadbać o odpowiednie uszczelnienie. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o prace ze sprężonym powietrzem, które będzie łatwo przedostawać się przez wszelkie luki w instalacji. Wiąże się to z mniejszą wydajnością całego systemu lub jej całkowitym brakiem.