Na czym polega badanie wariografem?

Wiele osób na pewno słyszało o badania wariograficznych. Jednak najczęściej było to w kontekście amerykańskich filmów sensacyjnych, gdzie takie badanie było dowodem w sprawie. Czy rzeczywiście wynik badania może być dowodem? Jak przebiega takie badanie i jak interpretować wyniki? Czas dowiedzieć się więcej.

Badanie wariografem Warszawa mazowieckie - poznaj szczegóły 

Założeniem badania wariografem jest poznanie tego, czy dana osoba mówi prawdę, czy też kłamie. Zasadniczo kłamanie nie jest dla człowieka obojętną sytuacją i podczas mówienia nieprawdy aktywują się inne emocje. Objawia się to zarówno na poziomie poznawczym, jak i fizjologicznym. Uznaje się bowiem, że mówienie prawdy jest łatwiejsze niż kłamanie. Za reakcję odpowiada nerwowy układ wegetatywny, a dokładnie układ sympatyczny. Wszystkie reakcje organizmu nie są przypadkowe. Np. gdy się boimy dochodzi do podwyższenia ciśnienia, czego konsekwencją jest dotarcie do komórek większej ilości glukozy, a to przekłada się na to, że można szybciej uciekać, czy bardziej się bronić. I właśnie wariograf jest urządzeniem, które wykorzystuje celowe reakcje organizmu. Są one automatyczne, a więc niezależne od naszej woli. Można nie poznać po mimice twarzy, że ktoś kłamie, jednak organizm w czasie kłamstwa zachowuje się inaczej, jest pobudzony. Badanie prawdomówności w Warszawie można przeprowadzić, gdy chce się udowodnić czyjąś winę lub niewinności. Oczywiście dana osoba musi wyrazić zgodę na takie badanie. 

Jakie symptomy pobudzenia emocjonalnego jest w stanie wykryć wariograf?

Trzeba pamiętać, że wyniku badania wariografem nie interpretuje się w systemie "ktoś mówi prawdę" czy "ktoś kłamie". Analiza wyników ma zapis krzywych wykreślanych przez urządzenie. Podaje się pomiary reakcji fizjologicznych i wskazuje się, które z pytań wywołuje u badanego określoną reakcję organizmu. Zatem wynik badania przedstawiany jest np.: "ta osoba zareagowała na badanie tak...", a nie, że dana osoba kłamie w odpowiedzi na to pytanie. Wariograf wykrywa więc symptomy pobudzenia emocjonalnego takie jak opór skóry. Jest to pomiar oporu elektrycznego. Jak wiadomo skóra przewodzi prąd. Poziom zależy od stopnia jej nawilżenia. Uznaje się, że osoba, która kłamie może bardziej się pocić. W tym przypadku czujniki umieszcza się na opuszkach palców. Kolejnym symptomem, jaki wykrywa wariograf jest częstotliwość oddechu, ale też bada się puls i wahania ciśnienia w krwi. Tutaj znaczenie ma sama reakcja emocjonalna. Gdy człowiek kłamie tętno może być wyższe, ale też pojawiają się wahania ciśnienia krwi, w zależności od tego czy mówi prawdę czy kłamie. Wbrew pozorom analiza nie jest wcale taka łatwa. Wyobraźcie sobie, że proste i czytelne reakcje ma jedynie 25% badanych. Ekspert musi więc przeanalizować cały przebieg badania, a także odpowiedzieć na pytanie, jaka była reakcja badanego podczas badań krytycznych, obojętnych czy kontrolnych. Trzeba też wziąć pod uwagę, jaki jest stosunek badanego do badania i też jak duża motywacja u niego występuje. Badanie wariografem w Warszawie jest rzetelne, ale podczas analizy wyniku bierze się pod uwagę, że u niektórych osób stres wynikający z badania może wpłynąć na wynik. Dobrze przeprowadzone badanie wariograficzne przynosi właściwe skutki, gdyż wykazuje trafność na poziomie do 98%. Zatem dzięki takiemu badaniu można rozwiązać wiele spraw.