Ogrody zimowe to luksusowe, przeszklone wnętrza przylegające do budynku. Kiedyś nazywane były pomarańczarniami lub oranżeriami i służyły do przechowywania roślinności. 

Dzisiaj ich funkcja jest inna — są one przeznaczone do sezonowego lub całorocznego wypoczynku. Wiele jednak zależy od ich usytuowania i konstrukcji. 

Ogrody zimowe — historia, usytuowanie, konstrukcja

Historia ogrodów zimowych

Czy wiesz, że pierwsze „przenośne” ogrody zimowe były znane w Rzymie w czasach cesarstwa? Były to po prostu pojemniki na kółkach, które przykrywano szybami z miki. Dzięki temu cesarz cieszył się wybornym smakiem ogórków przez cały rok. 

W początkach XIV wieku nie istniało pojęcie ogrodów zimowych. Ich prototypem były za to zielone ogródki przyklasztorne. W XVI zaczęto zakładać ogrody botaniczne przy uniwersytetach. Ich celem była ochrona wrażliwych roślin przed zimnem. 

W XVII wieku budowano pomarańczarnie i oranżerie, które służyły do przechowywania egzotycznych drzewek. W późniejszym wieku ogrody zimowe służyły także jako miejsca spotkań bogatej arystokracji. To tam urządzano happeningi, wieczorki poetyckie i organizowano spotkania literackie. 

W II połowie XIX wieku nastąpił upadek architektury szklarniowej, a więc i ówczesnych ogrodów zimowych. Przypomniano sobie o nich dopiero w II połowie XX wieku. To wtedy nastąpił rozkwit małej architektury ogrodowej. Prawdopodobnie jego przyczyną był kryzys energetyczny. Ogrody zimowe nie tylko bowiem powiększają powierzchnię mieszkalną domu, ale także poprawiają jego bilans cieplny. Kiedy zdecydujesz się na budowę dodatkowego, przeszklonego pomieszczenia, zapłacisz mniej za ogrzewanie. 

Jaka lokalizacja ogrodu zimowego jest najkorzystniejsza?

Wiele zależy tu od tego, czy ogród zimowy zaplanowałeś już na etapie budowy domu. Jeśli nie — nic nie stoi na przeszkodzie, aby dobudować go do już istniejącego budynku. Wiedz, że jeśli ma on mieć powierzchnię do 70 metrów kwadratowych, nie potrzebujesz pozwolenia na jego budowę. 

Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, zbuduj ogród zimowy od strony południowej. Kiedy jego lokalizacja jest od wschodu lub od zachodu, do pomieszczenia dociera nawet o 30% mniej słońca. Z kolei przeszklony budynek kubaturowy położony od strony północnej, będzie najmniej słoneczny. Zimą nie obędzie się bez ogrzewania. 

Konstrukcja ogrodów zimowych

Ogrody zimowe najczęściej buduje się z drewna, stali, aluminium, PVC. Jednak najlepszym rozwiązaniem są budowle, których konstrukcje opierają się na profilach aluminiowych. Dlaczego? Ponieważ aluminium jest trwałe i wytrzymałe. To doskonały wybór, jeśli zależy Ci na budowie domu wielopokoleniowego. Surowic ten przetrwa nienaruszony wiele lat, a przy tym niestraszne mu zmiany temperatur, mrozy, deszcze i śnieg. 

Aluminium jest materiałem bardzo plastycznym, dlatego Twój ogród zimowy może mieć dowolną formę dopasowaną do architektury budynku. Zbudujesz go zatem na planie koła, kwadratu, prostokąta czy wieloboku. 

Materiał, jakim jest aluminium, jest trzykrotnie lżejszy od stali i żelaza, jednak ta cecha nie wpływa, jak już wspomnieliśmy, na jego właściwości.

Jednak na tym nie koniec, jeśli chodzi zalety aluminium. Surowiec ten jest także ekologiczny. Może być on poddawany procesowi recyklingu praktycznie niezliczoną ilość razy. Zużycie energii podczas jego przetworzenia jest o 95% mniejsze niż podczas jego wytwarzania. 

Ogród zimowy nie tylko na uatrakcyjnia bryłę budynku (więc wzrasta wartość rynkowa Twojej rezydencji). Poprawia także jego bilans cieplny, przez co płacisz mniej za ogrzewanie. Dodatkowe przeszklone wnętrze zwiększa przestrzeń użytkową, sprawiając, że dom jest przestronny, a co za tym idzie — pomieści więcej osób. W ogrzewanym ogrodzie zimowym możesz przebywać cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Latem daje on wyczekiwany chłód, a zimą staje się oazą spokoju i przytulnym zakątkiem. 

Postaw na ogród zimowy w swoim domu. Zyskasz dodatkowe, luksusowe wnętrze i podniesiesz prestiż swojej rezydencji.  

Sprawdź nasze realizacje: https://www.bartmetaco.pl/