Legalnie pracujący Polak za granicą, może otrzymać dodatkowe pieniądze z tytułu wykonywania pracy poza granicami naszego kraju. Rozliczenie podatku z Holandii jest obowiązkowe i dotyczy każdej osoby w tym kraju. Zeznanie podatkowe powinno zostać dostarczone do urzędu skarbowego maksymalnie do 1 lipca. W przypadku jego braku, podatnika dotknąć może kara finansowa.
Pieniądze na konto nawet w trzy miesiące
Podatnicy, którzy przestrzegają terminów, swoje pieniądze otrzymać mogą najszybciej w ciągu trzech miesięcy od dostarczenia zeznania podatkowego do Belastingdienst, czyli holenderskiego urzędu skarbowego. Podobna procedura obowiązuje w Polsce. Im podatnik szybciej wyśle swój PIT do wyznaczonej instytucji, tym cała procedura będzie znacznie krótsza, niż w przypadku odłożenia tego na ostatnią chwilę. W ten sposób Belastingdienst będzie miał czas na rozpatrzenie zeznania w przyspieszonym tempie.
Jednak, aby otrzymać zwrot podatku, należy wysłać zeznanie podatkowe maksymalnie do ostatniego dnia marca. Dzięki temu suma na nasze konto trafi do końca czerwca. W innym wypadku na ten zwrot trzeba będzie poczekać trochę dłużej.
Rozliczenie podatku z Holandii - cała procedura
Do wypełnienia formalności niezbędny będzie wybór odpowiedniego formularza. Jest on dostępny zarówno dla osób zameldowanych, jak i nierezydentów. W obu przypadkach rodzaj formularza będzie inny.
Obowiązkowe jest posiadanie dwóch istotnych dokumentów. Pierwszym z nich jest Jaaropgave, czyli zestawienie dochodów od jednego lub kilku pracodawców. Z kolei drugim jest zaświadczenie o dochodach, które powinno zawierać dodatkowo pieczątkę z polskiego urzędu skarbowego. Dotyczy to osób, których dochody w przynajmniej 90% pochodzą z Holandii.
Jeśli z jakiś powodów podatnik nie posiada skanu karty podatkowej, to nic straconego. Rozliczenie podatku z Holandii jest możliwe, dzięki Sofinummer i danych pracodawcy. W ten sposób doradcy podatkowi uzyskają wymagane informacje z Belastingdienst.
Zwrot podatku z Holandii - ulgi podatkowe
Kwota zwrotu dla podatnika może być jeszcze wyższa. Wystarczy, że będziemy mogli skorzystać z dodatkowych ulg podatkowych. Polacy najczęściej korzystają z ich dwóch rodzajów. Przede wszystkim jest to ulga na dziecko. Warunkiem jest posiadanie dziecka poniżej 12 roku życia i wspólny meldunek i utrzymywanie gospodarstwa, nawet w odniesieniu do Polski, a także minimalny dochód, przekraczający kwotę 4993 euro.
Drugą ulgą podatkową jest ulga rozłąkowa. Pola ona na wspólnym rozliczeniu z tzw. partnerem fiskalnym. Może to być zarówno mąż, jak i żona, ale również osoba, z którą został zawarty związek partnerski, bądź osoba, z którą jesteśmy współwłaścicielem domu lub mieszkania, a także posiadamy wspólne dziecko. To szansa na uzyskanie dodatkowych pieniędzy do budżetu domowego, podnosząc kwotę zwrotu podatku Holandia (https://aangifte24.com/ile-sie-czeka-na-zwrot-podatku-z-holandii/).