Pożyczka hipoteczna skierowana jest do właścicieli nieruchomości. Jest to korzystny sposób zaciągania kredytu z przeznaczeniem na dowolny cel. Pożyczka hipoteczna jest zatem połączeniem dwóch produktów: kredytu hipotecznego i gotówkowego. Wolna od obciążeń nieruchomość jest dla banku doskonałym zabezpieczeniem spłaty zobowiązania. Co warto o niej wiedzieć?
Dlaczego warto wziąć pożyczkę hipoteczną?
Pożyczka hipoteczna jest tańsza niż zwykły kredyt gotówkowy czy obsługa kart kredytowych. Można ją spłacać znacznie dłużej, dzięki czemu raty miesięczne są niższe. Ponadto prowizje bankowe wynoszą od 0 do 5% pożyczonej kwoty, przez co miesięczne zobowiązanie jest mniej odczuwalne w rodzinnym budżecie.
Zabezpieczeniem spłaty jest hipoteka na nieruchomości własnej lub cudzej, pod warunkiem, że zarówno jej właściciel jak i bank wyrażą na to zgodę. Takie zabezpieczenie pozwala pożyczyć wyższą kwotę na lepszych warunkach, niż w przypadku innych kredytów gotówkowych oraz umożliwia dłuższy okres kredytowania.
Na co można przeznaczyć pożyczkę hipoteczną?
Pożyczka hipoteczna może być doskonałym uzupełnieniem kredytu mieszkaniowego. Wykończenie i urządzenie domu czy mieszkania, niezależnie od preferencji czy standardu jest zawsze sporym wydatkiem i w grę wchodzą tu duże kwoty. Pożyczka hipoteczna pozwoli na zakup mebli, wyposażenie kuchni czy sprzęt RTV. Należy bowiem pamiętać, że kredyt mieszkaniowy takich wydatków zwykle nie pokrywa.
Wysokość pożyczki i czas jej spłaty
Przy pożyczce hipotecznej można ubiegać się o duże kwoty, w dodatku z długim terminem spłat i niskim oprocentowaniem. Okres kredytowania może wynosić nawet 20 lat. Najczęściej minimalna kwota pożyczki wynosi 20 tys. zł, natomiast górny pułap waha się pomiędzy 60-80% wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie spłaty. Ponadto bank przed podjęciem decyzji o udzieleniu i wysokości pożyczki hipotecznej, sprawdza zdolność kredytową kredytobiorcy. Ocenia jego ogólną sytuację materialną, wysokość dochodów oraz sposób i rzetelność spłaty dotychczasowych zobowiązań.
Koszty pożyczki hipotecznej
Każde zobowiązanie finansowe wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów. Podstawowym kosztem pożyczki hipotecznej jest oprocentowanie zmienne, na które składa się stopa procentowa WIBOR oraz stała marża banku. Marża kredytowa jest to zysk banku, który przez cały okres umowy jest na stałym poziomie. Dodatkowym kosztem wycena jest nieruchomości, a także ustanowienie hipoteki i wpisu do niej. W zależności od banku istnieją również opłaty dodatkowe, ujęte w tabelach, z którymi warto się wcześniej zapoznać.
Pożyczka hipoteczna oprócz zalet jednak tez słabe strony. Niewątpliwie dużym utrudnieniem mogą być wszystkie formalności potrzebne do jej uzyskania oraz długi czas oczekiwania, który może trwać nawet wiele długich tygodni. Nie jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie, chyba że skorzystają z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego, co często sugerują klientom deweloperzy w Pruszkowie. Rekompensatą są bardzo niskie koszty kredytu.
Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl