Nasze mięsne nawyki żywieniowe a wędliny naturalne

W naszym codziennym menu goszczą mięsa wszelakiego rodzaju. Któż z nas nie ceni aromatu soczystych wędlin? W naszych lodówkach często goszczą szynki, balerony, kiełbasy i kabanosy. Stosujemy je do kanapek i różnych potraw. Niestety w trakcie zakupów w markecie często wybieramy produkty bez znajomości ich składu, co rzutuje na ich jakość. Jak odróżnić wędliny naturalne od tych spotykanych w marketach? Zostań z nami przez chwilkę, a poznasz odpowiedź na to pytanie.

Złe nawyki konsumenckie

Grzechem polskich konsumentów jest pośpiech i brak rozeznania w kontekście kupowanych produktów. W szczególności nabywając artykuły spożywcze, rzadko skupiamy się na składzie żywności, która ląduje w koszyku. Wiele artykułów spożywczych, w tym wędliny, na których skupiamy się w tym wpisie, zawiera spory arsenał substancji chemicznych. Wpływa to nie tylko na jakość produktów, ale i na nasze zdrowie. Negatywny wpływ wielu substancji dodawanych do wędlin został już dowiedziony. Poniżej odpowiemy na pytanie o to, jak wybrać odpowiednią wędlinę.

Wędliny naturalne a ich sztuczne odpowiedniki

Rzut okiem na skład produktu jest najprostszym sposobem przekonania się, czy jest to wędlina naturalna, czy nie. Istotnym wyróżnikiem jakości jest również cena mięsa. Wędliny naturalne są z reguły droższe. Koszt kilograma szynki naturalnej wynosi przeważnie ok. 35zł. Jeśli chcemy kupić w pełni wartościowe wędliny, zwróćmy uwagę na rodzaj mięsa oraz procentową ilość solanki. Wartościowe mięso nigdy nie będzie mieć jej więcej niż 10%. Jeśli na etykiecie produktu znajdziesz substancje chemiczne, takie jak błonnik, białko sojowe i skrobia roślinna, to możesz być całkowicie pewien, że nie masz do czynienia z wędliną naturalną. Wszystkie wymienione wpływają na wysokie wchłanianie wody. W rezultacie mamy więcej wody niż mięsa. Co więcej, wędliny zawierające w swym składzie podane substancje szybciej się psują niż mięso bez tych dodatków. Co oznacza litera E podana w składzie wędliny? Jeśli w trakcie lektury składu szynki trafimy na to oznaczenie, miejmy świadomość, że trzymany w ręku produkt zawiera tak zwany karagen. Jest  składnikiem pozyskiwanym z czerwonych wodorostów. To jeden z tych składników, który wchłaniany przez ludzki organizm w nadmiarze powoduje poważne konsekwencje natury zdrowotnej.

Po czym poznamy wędlinę naturalną i gdzie ją kupić?

Prócz jej składu i ceny wyróżnia ją jeszcze wygląd. Wędliny naturalne mają chropowatą i niejednolitą strukturę. Znajdziemy w nich włókna i przerosty tłuszczowe. Są również wilgotne. Jeśli chcemy zdrowo i konkretne się odżywiać warto zwrócić uwagę na wiele sklepów internetowych oferujących produkty wytworzone zgodnie z naturalną recepturą i bez konserwantów. W ostatnich latach moda na zdrową żywność zahaczyła również o przetwory masarskie. Jeśli poszukujemy tradycyjnie wyprodukowanych wędlin, to masarnia oferująca produkty najwyższej jakości powinna być w centrum naszego zainteresowania. Coraz częściej takie punkty prowadzą handel internetowy. Po wstukaniu odpowiedniej frazy w przeglądarce powinna nam się ukazać długa lista sklepów i masarni sprzedających wędliny naturalne.