Inflacja nie daje za wygraną, co odczujemy także w 2021 roku. Według prognoz ekonomistów Narodowego Banku Polskiego ceny wzrosną o 2,5 procent. Pieniądz jeszcze szybciej będzie tracił na wartości. Oszczędności nie opłaca się też przetrzymywać na lokatach bankowych, z uwagi na bardzo niskie stopy procentowe. To jednak dobry czas na inwestycję w nieruchomości, bo raty kredytowe są łatwiejsze do spłacenia. Jak inwestować mądrze? Poznajmy 5 najważniejszych kroków!
Sytuacja gospodarcza - jak się aktualnie przedstawia?
Zgodnie z prawami ekonomii nie zawsze opłaca się to samo. Jeśli inflacja byłaby niska, a stopy procentowe wysokie, warto byłoby odłożyć pieniądze na lokacie, bo ich wartość by wzrastała. Obecnie jest jednak zgoła odmiennie - pieniądze tracą na wartości, inflacja - jak napisaliśmy we wstępie - dalej będzie rosła, a wedle ostatniego komunikatu Rady Polityki Pieniężnej, stopy procentowe pozostaną na niezmienionym, niskim poziomie.
Takie warunki sprawiają, że to najlepszy czas, by inwestować w nieruchomości. To obecnie jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów na to, by pomnażać kapitał. Mimo pandemii rynek nieruchomości ma się świetnie, a ceny mieszkań wciąż rosną. Warto to wykorzystać!
Od czego zacząć?
Załóżmy, że interesują nas nowe mieszkania w Warszawie i okolicach. Czujemy, że ten rynek nieruchomości ma potencjał i chcielibyśmy pomnożyć swoje dochody poprzez mądre inwestowanie. Powinniśmy zaplanować całe przedsięwzięcie rozsądnie, krok po kroku.
Pierwsze, co powinniśmy zrobić to zgromadzić potrzebne środki. Nie wszyscy dysponują tak dużą kwotą pieniędzy. Rozwiązaniem może być wzięcie korzystnego, nisko oprocentowanego kredytu, przy czym trzeba pamiętać o środkach na wkład własny.
Jak bardzo ryzykujemy?
Bardzo ważnym krokiem jest określenie ryzyka inwestycyjnego. Musimy przemyśleć, czy jesteśmy w stanie je ponieść, czy może spróbować na mniej konkurencyjnym rynku niż wcześniej wspomniany rynek warszawski. Żeby dokładnie to sprawdzić i mieć pewność, że inwestycja jest przemyślana, powinniśmy ocenić, jakie jest zapotrzebowanie na wynajem w danej lokalizacji oraz zestawić to z nakładami, jakie zamierzamy przeznaczyć na inwestycję.
Czas decyzji
Wiemy już jakie są nasze możliwości finansowe? Dokładnie sprawdziliśmy ryzyko związane z planowaną inwestycją? Jeśli tak, możemy wykonać kolejny krok - zadecydować, jaki finalnie typ nieruchomości wybieramy.
Musimy wiedzieć dokładnie, jak wybrana nieruchomość ma dla nas zarabiać. Czy planujemy ją wynajmować, sprzedać, a może dzierżawić? Możliwości jest wiele, wszystko zależy od tego, jaką strategię inwestycyjną przyjmiemy.
Porównujmy oferty, negocjujmy warunki
Nim kupimy nieruchomość, policzmy, ile wyniesie roczna stopa zwrotu z inwestycji. Im będzie wyższa, tym oczywiście bardziej zyskamy. Jak najłatwiej ją podwyższyć? Wybierając najkorzystniejszy, czyli najtańszy kredyt. Pamiętajmy jednocześnie, że przy zaciąganiu kredytu hipotecznego wiele zależy nie tylko od naszej zdolności kredytowej, ale też od rodzaju nieruchomości. Jeśli jest dużo warta, bank chętniej ją sfinansuje, co zapewni nam pole do negocjacji.
Wszystko można zaplanować mądrze i realizować w sposób przemyślany. Tak właśnie powinniśmy podejść do inwestowania w nieruchomości!