Wiele osób w różnym wieku jest tak przyzwyczajona do herbaty, że może ją pić od rana do wieczora niemal bez przerwy. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najzdrowsze produkty mogą powodować pewne skutki uboczne, jeżeli nie będziemy ich wykorzystywać w odpowiedni sposób. Ale jakie korzyści przynosi herbata dla organizmu ludzkiego i czy może być szkodliwa?

rodzaje-herbaty

Kiedy pojawiła się herbata i jak powstaje?

Pierwsze filiżanki herbaty pito w starożytnych Chinach kilka tysięcy lat temu, a dopiero sześć wieków temu trafiła do Europy. Wszystkie herbaty wytwarzane są z liści krzewu herbacianego. W zależności od przetwarzania świeżych surowców uzyskuje się różne rodzaje herbaty. Delikatną zieloną herbatę przygotowuje się przez lekkie suszenie i gotowanie na parze liści herbaty. Pozwala to zachować najbardziej użyteczne substancje zawarte w herbacie i zachować lekki kwiatowy smak i aromat. Aby herbata stała się czarna, sok zawarty w jej liściach musi zostać utleniony. W tym celu liście herbaty są suszone, łączone w pęczki i poddawane działaniu gorącego powietrza. Herbata jest bogata w naturalne przeciwutleniacze - polifenole, które chronią organizm przed przedwczesnym starzeniem się i reakcjami zapalnymi. Polifenole to nie tylko przeciwutleniacze, ale także barwniki. Przy częstym stosowaniu mocnej zielonej i czarnej herbaty zabarwiają szkliwo zębów na żółtawy kolor. Herbata może być smacznym dodatkiem do naszej diety, natomiast samą dietę może nam zapewnić catering dietetyczny Pruszków.

Ile herbaty możemy pić?

Zielona herbata zawiera 100-200 mg kofeiny na litr, a mocna czarna herbata zawiera 400 mg. To prawie tyle samo, jak w przypadku słabszych rodzajów kawy, ale kofeina z herbaty łagodniej wpływa na organizm. Wypicie około 10 filiżanek herbaty dziennie zapewni taką samą ilość kofeiny, jak kilka filiżanek espresso, jednak nie zalecamy pić aż tak dużych ilości kawy. Herbata dobrze gasi pragnienie, a dzięki zawartym w niej witaminom i minerałom skutecznie zwalcza odwodnienie. Zawarta w czarnej herbacie teofilina ma działanie moczopędne, dlatego nadmiar mocnej herbaty prowadzi do odwodnienia. W filiżance jakiejkolwiek herbaty jest tylko 1-1,5 kcal, dlatego picie tego napoju jest całkowicie bezpieczne dla osób, które chcą schudnąć. Lekarze zalecają picie nie więcej niż 3-4 filiżanek mocnej czarnej herbaty. Taka ilość napoju zawiera dawkę kofeiny bezpieczną dla zdrowego człowieka. Poza tym nie zaleca się picia herbaty na pusty żołądek - zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i może prowadzić do zgagi i bólu żołądka. Nie warto również pić herbaty na 3-4 godziny przed snem - zawarta w niej kofeina może zaburzyć sen.