Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Pruszków

Jak uzyskać dotację na panele fotowoltaiczne na Mazowszu?

Według badań inwestowanie w panele fotowoltaiczne w Polsce jest opłacalne praktycznie w każdym regionie kraju. Mazowsze nie jest wyjątkiem, a warunki nasłonecznienia określa się tu jako dobre. Do tego do zakupu paneli można uzyskać niemałą dotację.

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w Polsce niezmiennie rośnie. Jest to zasługa coraz większej świadomości konsumentów, ale również nieustannie ulepszanej technologii oraz licznym dotacjom, dzięki którym inwestycja w fotowoltaikę na Mazowszu jest jeszcze bardziej opłacalna.

Rynek chłonący promienie słoneczne

Dynamiczny rozwój rynku fotowoltaiki w Polsce uzależniony jest od kilku czynników. Wypróbowana na Zachodzie technologia cieszy się rosnącym zaufaniem nawet w niedużych gospodarstwach domowych. Więcej jest też argumentów ekonomicznych. Zakup ogniw jest tańszy, niż chociażby dziesięć lat temu, a ponadto można skorzystać z dofinansowania oraz ulgi podatkowej. Jak twierdzi prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z państwowego programu „Mój Prąd” wypłacono już ponad 173 mln zł na instalacje fotowoltaiczne1.) Z drugiej strony drożeje koszt energii elektrycznej, przez co własna produkcja staje się bardziej perspektywiczna w kontekście dalszych podwyżek. Jednocześnie w domach zużywa się coraz więcej prądu, co potwierdzają badania. Z raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce” wynika, że wzrost zużycia energii elektrycznej w województwie mazowieckim od dekady utrzymuje się na poziomie 2,5% rocznie2.

Na szczęście nasłonecznienie w Polsce jest na odpowiednim poziomie nie tylko w miesiącach letnich. Według badań Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki nawet w najmniej słonecznym miesiącu roku, grudniu, instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć już połowę domowego zapotrzebowania na prąd3.

Dotacje na zieloną energię

Instalacji fotowoltaicznych na Mazowszu przybywa. Dzięki unijnemu dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego w regionie przybyło 340 instalacji fotowoltaicznych oraz 127 instalacji kolektorów słonecznych4. Tymczasem nie brakuje chętnych na skorzystanie z państwowych programów wsparcia dla energii odnawialnej. Gdzie można szukać dodatkowych środków na inwestycję w fotowoltaikę?

  • Program „Energia Plus” jeszcze w tym roku przyjmuje wnioski na dotację lub pożyczki dla przedsiębiorstw, które inwestują w systemy fotowoltaiczne. Zyskać można do 85% kosztów kwalifikowanych5.
  • Ogólnopolski program „Mój Prąd” to z kolei inicjatywa dla osób fizycznych, które inwestują w panele solarne. Po złożeniu wniosku można liczyć na 5000 zł dofinansowania, co w przypadku przydomowych instalacji fotowoltaicznych oznacza pokrycie znacznej części kosztów zakupu oraz montażu. (źródło: https://mojprad.gov.pl/)
  • W Warszawie fotowoltaika może być objęta dofinansowaniem do 15 000 zł dla osób fizycznych (oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą) oraz do 40 000 zł dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców (z wyłączeniem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą). Dla podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych ustalono wysokość dotacji do 30% rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji polegającej na wykorzystaniu lokalnych źródeł energii odnawialnej6.
  • Program „Czyste Powietrze” wspiera działania termomodernizacyjne, w tym także zakup paneli słonecznych. Dotacja na ten cel może wynieść do 5000 zł (do 50% poniesionych kosztów). W ramach projektu można również starać się o wsparcie finansowe na zakup pompy ciepła. W Warszawie kwota dofinansowania/pożyczek przekroczyła już 200 mln zł7.
  • Każdy, kto kupił panele fotowoltaiczne na Mazowszu, może przy przyszłorocznym zeznaniu podatkowym skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej, która uwzględnia koszty inwestycji w systemy fotowoltaiczne. W efekcie można obniżyć podatek lub otrzymać zwrot.
  • W ramach programu „Agroenergia” o środki na zakup oraz montaż ogniw słonecznych mogą ubiegać się rolnicy8.
  • Wreszcie formą wsparcia mogą być niskooprocentowane kredyty, jakie można zaciągnąć w kilku bankach oferujących preferencyjne warunki pożyczki na odnawialne źródła energii. W ich uzyskaniu może pomóc sprawdzona firma oferująca kompleksowe usługi fotowoltaiczne np. Stilo Energy.

Więcej na temat dofinansowania do fotowoltaiki znajdziecie tutaj.

Fotowoltaika Mazowsze – czy to się opłaca?

Statystyki pokazują, że inwestowanie w fotowoltaikę w Polsce jest przedsięwzięciem opłacalnym. W niektórych regionach zakup ogniw solarnych zwróci się bardzo szybko, w innych trzeba będzie na to czekać ponad 10 lat. A jak sprawdzi się fotowoltaika Mazowsza? Warszawa i okolice nie mają wyników nasłonecznienia na poziomie Rzeszowa, aczkolwiek ilość słońca, z którego można pozyskać energię elektryczną, jest zadowalająca. Sporo zależy również od zapotrzebowania energetycznego oraz liczby paneli zamontowanych na dachu lub w ogrodzie. Jednakże uśredniając, inwestycja w panele fotowoltaiczne może zwrócić się nawet w 6-7 lat.

Na efektywność ogniw składa się wiele czynników, dlatego ocena zapotrzebowania energetycznego, wybór lokalizacji paneli czy sam montaż warto pozostawić profesjonalistom, takim jak firma Stilo Energy, która od lat zajmuje się doradztwem oraz montażem systemów fotowoltaicznych. Specjaliści pomogą na każdym kroku inwestycji, także w kwestii dofinansowania.

Inwestowanie w odnawialne źródła energii to nie tylko sposób na produkcję darmowego prądu dla gospodarstwa domowego, ale też ochrona klimatu. Korzystanie z energii słonecznej czy wiatrowej staje się coraz poważniejszą alternatywą dla paliw stałych. Dlatego decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, inwestujemy nie tylko w niższe rachunki za prąd, ale również chronimy środowisko.

Współpraca: Stilo Energy – Fotowoltaika Warszawa

 

1 Źródło: https://www.forbes.pl/finanse/program-moj-prad-dotacje-na-instalacje-fotowoltaiczne-zainteresowanie-nie-spada-mimo/3env430
2 Źródło: http://pnt.euro-centrum.com.pl/files/post/830/Rynek-fotowoltaiki-w-Polsce.pdf
3 Źródło: https://www.forbes.pl/innogy/energetyka-i-zielona-energia/fotowoltaika-mapa-naslonecznienia-polski/xpmyf3m
4 Źródło: https://www.gramwzielone.pl/trendy/33944/dotacje-na-kilkaset-instalacji-oze-na-mazowszu
5 Źródło: http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/energia-plus/nabor-2019-energia-plus/
6 Źródło: https://www.gramwzielone.pl/trendy/101304/warszawa-nowe-zasady-dotacji-na-odnawialne-zrodla-energii
7 Źródło: http://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/
8 Źródło: http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/agroenergia/nab/