We wtorek, w świetlicy pruszkowskiej komendy, młodzież z Liceum im. Zana miała okazję obejrzeć wystawę poświęconą patronowi Komendy Stołecznej Policji podinspektorowi Policji Państwowej Marianowi Stefanowi Kozielewskiemu.

Patron Komendy Stołecznej Policji podinspektor P.P. Marian Stefan Kozielewski był żołnierzem Legionów Polskich. W dniu 28 lipca 1919 roku wstąpił do Policji Państwowej.  Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej w 1920r., w latach 1919-1926 organizator struktur i jednostek Policji Państwowej m.in. w Kozienicach, Włoszczowej, Opatowie i Będzinie, komendant powiatowy P.P. w Nowogródku i Będzinie, komendant wojewódzki we Lwowie, a w latach 1934-1939 Komendant Policji Państwowej miasta stołecznego Warszawy.

Podisp. P.P. Marian Stefan Kozielewski  został organizatorem i pierwszym Komendantem Głównym Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa i Straży Samorządowych – formacji policyjnych podległych Delegaturze Rządu na Kraj.

W czasie wojny wspólnie ze swoim najmłodszym bratem Janem (znanym jako Jan Karski, kurier Podziemia) razem opracowywali materiały dotyczące sytuacji w okupowanej Polsce. Za działalność konspiracyjną został aresztowany przez gestapo i spędził rok w obozie w Oświęcimiu. Podinsp. Kozielewski to także uczestnik Powstania Warszawskiego. W czasie służby dla Niepodległej był czterokrotnie ranny. Został uhonorowany odznaczeniami: Krzyżem Walecznych ( trzykrotnie), Medalem Pamiątkowym za Wojnę, Medalem Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości, Krzyżem Niepodległości, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Zasługi za Dzielność, Orderem Odrodzenia Polski V klasy, Orderem Leopolda II (w Belgii), Orderem Olafa II ( w Norwegii).

Wystawę poświęconą patronowi KSP mieli okazję obejrzeć, w naszej komendzie, uczniowie z Liceum im. Zana w Pruszkowie.  Oprócz wystawy policjanci rozmawiali z młodzieżą o zawodzie policjanta. Licealiści otrzymali poradniki, w których przedstawione są zasady przyjęcia do policji.

 

kk