Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Pruszków

Policjanci z Wydziału do Walki z przestępczością gospodarczą przedstawili łącznie 399 zarzutów 8 osobom zamieszanym w proceder oszustw bankowych. Kwota na jaką oszukanych zostało 67 osób fizycznych i firm wyniosła ponad 100 tysięcy złotych. Za przestępstwo oszustwa kodeks karny przewiduje kartę do 8 lat pozbawienia wolności.

W 2013 roku do pruszkowskiej komendy zgłosiła się kobieta, która złożyła zawiadomienie o oszustwie dokonanym na jej szkodę. Jak wynikało z zebranego materiału, w jednym z banków w Pruszkowie, pracownik banku założył fikcyjne konto na dane pokrzywdzonej uzyskane nielegalnie, na które wpływały pieniądze z pożyczek internetowych.  Pieniądze z pożyczek po wpłynięciu na konto kobiety, przelewane był na kolejne konta zakładane także na nielegalnie uzyskane dane osób fizycznych lub firm.  Przedstawiciel banku po uzyskaniu informacji przestępczym działaniu swojego pracownika, również powiadomił pruszkowską policję. Od tej chwili policjanci z PG zaczęli „drążyć” sprawę i ujawniać kolejne osoby i założone na nie fikcyjne konta, na które wpływały  pieniądze z pożyczek zaciągniętych internetowo.

W taki sposób powstał ciąg fikcyjnych kont, które brały udział w procederze oszustwa. Kolejne rachunki bankowe zakładane były na kolejnych pokrzywdzonych bez ich zgody i po nielegalnym uzyskaniu ich danych. Skrupulatna praca policjantów, nad historiami bankowymi wszystkich fikcyjnych kont, doprowadziła do konta 33-latka i jego całej rodziny. 

Policjanci ustalili, że 33-letni mieszkaniec Pruszkowa przekazał dane 14 osób pracownikowi banku, który założył fikcyjne konta.  Kolejne konta zakładał sam, za pośrednictwem Internetu w rożnych bankach bez wiedzy i zgody osób występujących jako właściciel kont. Sam wraz ze swoją rodziną wzbogacił się o ponad 100 tys. złotych. Kilka dni temu policjanci zatrzymali 33-latka, jego babcię i kuriera uczestniczącego w tym przestępstwie.

Po kilku latach przesłuchań, zbierania dowód, analizowania historii rachunków bankowych policjanci zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie łącznie 399 zarzutów 8 osobom biorącym udział w tym procederze. Oprócz zarzutów oszustwa na szkodę osób fizycznych i firm, podejrzani usłyszeli zarzuty usiłowania dokonania oszustwa, wykorzystania danych osób bez ich zgody, poświadczenia nieprawdy oraz pomocnictwa w dokonywaniu oszustw.

Teraz sprawą zajmie się sąd. Za przestępstwo oszustwa kodeks karny przewiduje do 8 lat pozbawienia wolności.

 

kk


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.